Zamknij

Czym jest rekrutacja wewnętrzna? Podpowiadamy, jak podejść do tego procesu

30.05.2017
Aktualizacja: 01.12.2020 20:19
Kobieta podczas rekrutacji wewnętrznej
fot. Shutterstock

Rekrutacja wewnętrzna oszczędność czasu i pieniędzy pracodawcy, ale nie tylko. To też ogromna szansa dla pracowników danej firmy. 

Chociaż kontrargument o konieczności dopływu świeżej krwi do firmy ma swoje uzasadnienie, całkowita rezygnacja z szukania kandydatów wśród pracowników nie wydaje się możliwa (i sensowna). Właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na rekrutację wewnętrzną. Jest to szansa dla pracowników dawnej firmy na to, żeby aplikowali na inne stanowisko w ramach jednego przedsiębiorstwa. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że i ty przynajmniej raz w życiu weźmiesz udział w takim procesie. Zaintrygowany? Przygotuj się do rekrutacji wewnętrznej jak najlepiej!

Zobacz także: Szykujesz się na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak się do niej przygotować

Rekrutacja wewnętrzna - jak się do niej przygotować?

Wydaje się, że rekrutacja wewnętrzna jest procesem łatwiejszym, niż inne rozmowy kwalifikacyjne? Nic bardziej mylnego!

Do rekrutacji wewnętrznej należy się odpowiednio przygotować. Przez to, że ludzie w firmie już cię kojarzą, możesz mieć właśnie utrudnione zadanie. Mają bowiem wyrobione o tobie pewne zdanie, które będziesz musiał przyćmić podczas prezentacji siebie tak, żeby pomyśleli o tobie jako potencjalnym kandydacie na inne stanowisko.

Oprócz samego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej musisz też spełnić szereg formalności, o których byś nie musiał myśleć, idąc na rozmowę do innej firmy. Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać. 

Zobacz także: Czym warto pochwalić się w CV? Te zainteresowania powinieneś wpisać

1. Poinformuj szefa

Jeśli ubiegasz się o stanowisko w innym dziale, upewnij się, że twój obecny przełożony zdaje sobie z tego sprawę. Często poinformowanie szefa jest warunkiem koniecznym przystąpienia do rekrutacji, ale zrób to nawet wtedy, kiedy nie jest to podkreślone w ogłoszeniu. Pracujecie w jednej firmie, więc brak transparentności może być źle widziany i w konsekwencji zmniejszyć twoje szanse na upragnioną zmianę. Nie bój się reakcji. Sytuacja może nie należy do najprzyjemniejszych, jednak mądry szef jest przygotowany na to, że jego pracownicy chcą się rozwijać i nie może im tego utrudniać.

2. Wykaż się wiedzą o firmie

Jednym z najważniejszych asów w rękawie, które posiada kandydat wewnętrzny, a którego nie ma osoba z zewnątrz, jest wiedza o firmie. Nie tylko praktyczne informacje o tym, czym zajmuje się organizacja, ale również, a może przede wszystkim wyczucie jej kultury, wartości i misji. Odpowiednie wykorzystanie tej wiedzy może szybko zaprowadzić Cię na wymarzone stanowisko. Nie zmarnuj tej okazji przesadną pewnością siebie. Bądź pewien, że rzeczywiście wiesz dużo na temat tego, co robią w firmie inne osoby i jaka jest specyfika pracy.

3. Bądź fair wobec innych

Prawdopodobnie nie jesteś jedyną osobą z firmy, która kandyduje na to samo stanowisko. To wiąże się z dość niezręczną sytuacją, w której kolega z pracy staje się również twoim konkurentem. Specyfika rekrutacji wewnętrznej może czasem kusić możliwościami nieczystych zagrywek, takich jak odgrzebywanie starych brudów lub próby wpłynięcia na osobę decyzyjną. Nie daj się wciągnąć w takie działania, a tym bardziej nie bądź ich prowodyrem. Możesz być pewien, że utrata reputacji nie jest tego warta.

4. Zachowuj się!

Kiedy już przyjdzie godzina zero, wiedz, jak się zachować. Musisz umieć utrzymać równowagę pomiędzy formalną sytuacją, jaką jest rozmowa rekrutacyjna, a tym, że sprawdzają cię osoby, które prawdopodobnie mijasz w stołówce podczas lunchu. Taki balans nie jest prosty. Nie spoufalaj się, ale też nie udawaj nieznajomego, bo takie zachowanie wprowadzi w zakłopotanie obie strony. Postaw na naturalność, ale z utrzymaniem pełnej kultury osobistej i profesjonalizmu. Nawet jeśli w twojej pracy nie obowiązuje oficjalny dress code, w dniu rozmowy możesz ubrać się trochę bardziej elegancko.

5. Bądź przygotowany na odmowę

Zastanów się, jakie będą twoje dalsze kroki w wypadku, kiedy jednak nie zostaniesz zatrudniony na nowym stanowisku. Czy poradzisz sobie z odmową? Czy będziesz umieć wykonywać swoje obowiązki z wystarczającą motywacją? Przemyśl ten czarny scenariusz, ponieważ w przeciwieństwie do kandydata zewnętrznego, który prawdopodobnie już nigdy nie zobaczy ludzi, którzy odrzucili jego aplikację, ty będziesz spotykał się z nimi na co dzień. Warto być na to przygotowanym.

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów