Oceń
Praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale wymaga od pracownika dużego zorganizowania. Co zrobić, żeby pracować z domu i jak ułożyć swoje obowiązki? A może wybrać pracę przez internet, by uciec przed systemem pracy w korporacji?
Praca zdalna jest ostatnio popularnym rozwiązaniem i coraz więcej osób o niej marzy. Jeszcze popularniejsza stała się w dobie pandemii koronawirusa. Wielu pracowników podejmuje się chętnie takiego wyzwania, bo wyobraża sobie, że dostanie dużą wolność w działaniu i włoży w pracę zdalną mniejszy wysiłek. Nie jest to prawdziwy obraz pracy zdalnej oraz pracy przez internet. Nie tracimy czasu na dojazdy do pracy, ale pracodawca i tak rozlicza pracownika z wykonywanych obowiązków. O co w tym wszystkim chodzi? I jaki sens ma praca zdalna?
Zobacz także: Praca na pół etatu ma więcej zalet czy wad? Rozwiewamy wątpliwości
Praca zdalna w domu – co to i jakie są obowiązki pracodawcy?
Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków z domu. Jest to wygodna opcja, która jednak wymaga od nas dużych nakładów samodyscypliny. Czy wygląda tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać?
Popularne jest też pracowanie z domu tylko przez kilka dni w tygodniu. Taki pracownik pojawia się w pozostałe dni w firmie, najczęściej bierze wtedy udział w różnych spotkaniach. Inną kwestią są zasoby i przygotowanie do pracy. Czasami pracodawcy wyposażają takich pracowników w odpowiedni sprzęt – laptopy i telefony służbowe. Innym razem pracownik musi sam zadbać o odpowiednie wyposażenie.
Praca w domu może odbywać się w dwóch trybach – ośmiogodzinnym (na przykład od 9.00 do 17.00) lub w bardziej elastycznych godzinach. Bardzo ważne – zanim podejmiesz pracę zdalną, sprawdź dokładnie firmę, w której się zatrudniasz! Przeczytaj opinie na jej temat i dowiedz się, jak sobie radzi na rynku.
Zobacz także: Praca chałupnicza to dodatkowe zajęcie, ale czy opłacalne? Zobacz, co to takiego
Praca zdalna w domu – zalety
Praca zdalna ma oczywiście wiele zalet. Przedstawiamy niektóre z nich.
- Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w domu, jest bardziej efektywny. Osoba, która pracuje w domu, nie jest narażona na tak duży stres, jak pracownik etatowy. Nie docierają do niego żadne zewnętrzne bodźce, może być skupiony na swojej pracy.
- Pracownik, który pracuje zdalnie, sam decyduje, kiedy zrobić sobie przerwę. Nikt nie będzie go rozliczał z tego, ile herbat dziennie wypija lub z tego, że na przerwę obiadową poświęcił dwadzieścia minut.
- Tacy pracownicy nie muszą wstawać wcześnie rano i tłoczyć się w komunikacji miejskiej. To duża zaleta, bo w większych miastach na dojazdy traci się nawet kilka godzin dziennie. Wystarczy umyć zęby, narzucić na siebie dres i już jesteś gotowy do pracy.
- Pracownik, który pracuje z domu, może wykonywać domowe obowiązki. To nie tak, że taka osoba narzeka na brak pracy, ale w wolnych chwilach lub w ramach odpoczynku, można puścić pralkę lub powiesić pranie.
- Nie wydajesz pieniędzy na dojazdy do pracy, kawę, lunche i tym podobne wydatki.
Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sosobów
Praca zdalna z domu – wady
Jak wszystko w życiu, praca zdalna ma również swoje wady. Kto nie powinien decydować się na taki rodzaj zatrudnienia?
- Na pracę zdalną nie powinny decydować się osoby, które mają problem ze zorganizowaniem i samodyscypliną – jest ona niezbędna w pracy z domu. To pracownik decyduje, jak rozplanować swój dzień, pracodawca oczekuje, że praca zostanie wykonana. Osoby, które nie potrafią się zorganizować, będą miały wrażenie, że pracują przez cały dzień.
- Trudno będzie też osobom, które nie potrafią wytrzymać bez kontaktu ze współpracownikami i męczy ich długie przebywanie w domu.
- Praca zdalna nie sprawdzi się w przypadku osób, które mają problem z postawieniem granicy między pracą a życiem prywatnym. Ich myśli będą krążyć tylko i wyłącznie wokół narzuconych obowiązków, nie będą się potrafiły zrelaksować w wolnym czasie.
- Osoby, które pracują zdalnie, mogą też mieć wrażenie, że omijają ich ważne sprawy i że nie uczestniczą w życiu firmy.
- Niektórzy tak wsiąkają w pracę, że zapominają o jedzeniu i przygotowywaniu posiłków.
Zobacz także: Praca na wakacje - jak ją znaleźć, żeby się nie rozczarować?
Praca zdalna przez Internet
Praca zdalna przez internet daje możliwość pracowania w każdym miejscu na ziemi – wystarczy tylko dostęp do internetu. Coraz popularniejsze są opowieści o osobach, które ze względu na taki charakter pracy, podejmują decyzję o wyjeździe do egzotycznego kraju, np. na Bali lub na Filipiny.
Praca zdalna przez internet to jednak nie tylko możliwość pracy z każdego miejsca na świecie. To również ogromna wygoda dla tych, którzy muszą opiekować się dzieckiem i nie chcą brać urlopu wychowawczego. Dobrze sprawdzi się także w przypadku ciąży czy choroby.
Praca przez internet – jak zarabiać?
Szansę zarobku przez internet mają osoby, które wykonują tak zwane "wolne zawody". Specyfika tych zawodów jest mniej formalna, stąd większa wolność w wykonywaniu obowiązków. Są to:
- programiści
- graficy
- tłumacze
- dziennikarze
- architekci
- copywriterzy
- korepetytorzy przez internet
- blogerzy
- specjaliści od social media
- korektorzy
Zobacz także: Brutto i netto - na czym polegają różnice?
Oceń artykuł
