Zamknij

Praca zdalna i przez internet. Co zrobić, by zarabiać z domu i kto się do tego nadaje?

18.01.2019
Aktualizacja: 05.12.2020 17:42
Kobieta z laptopem w parku pracuje zdalnie
fot. Shutterstock

Praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale wymaga od pracownika dużego zorganizowania. Co zrobić, żeby pracować z domu i jak ułożyć swoje obowiązki? A może wybrać pracę przez internet, by uciec przed systemem pracy w korporacji?

Praca zdalna jest ostatnio popularnym rozwiązaniem i coraz więcej osób o niej marzy. Jeszcze popularniejsza stała się w dobie pandemii koronawirusa. Wielu pracowników podejmuje się chętnie takiego wyzwania, bo wyobraża sobie, że dostanie dużą wolność w działaniu i włoży w pracę zdalną mniejszy wysiłek. Nie jest to prawdziwy obraz pracy zdalnej oraz pracy przez internet. Nie tracimy czasu na dojazdy do pracy, ale pracodawca i tak rozlicza pracownika z wykonywanych obowiązków. O co w tym wszystkim chodzi? I jaki sens ma praca zdalna?

Zobacz także: Praca na pół etatu ma więcej zalet czy wad? Rozwiewamy wątpliwości

Praca zdalna w domu – co to i jakie są obowiązki pracodawcy?

Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków z domu. Jest to wygodna opcja, która jednak wymaga od nas dużych nakładów samodyscypliny. Czy wygląda tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać?

Popularne jest też pracowanie z domu tylko przez kilka dni w tygodniu. Taki pracownik pojawia się w pozostałe dni w firmie, najczęściej bierze wtedy udział w różnych spotkaniach. Inną kwestią są zasoby i przygotowanie do pracy. Czasami pracodawcy wyposażają takich pracowników w odpowiedni sprzęt – laptopy i telefony służbowe. Innym razem pracownik musi sam zadbać o odpowiednie wyposażenie.

Praca w domu może odbywać się w dwóch trybach – ośmiogodzinnym (na przykład od 9.00 do 17.00) lub w bardziej elastycznych godzinach. Bardzo ważne – zanim podejmiesz pracę zdalną, sprawdź dokładnie firmę, w której się zatrudniasz! Przeczytaj opinie na jej temat i dowiedz się, jak sobie radzi na rynku.

Zobacz także: Praca chałupnicza to dodatkowe zajęcie, ale czy opłacalne? Zobacz, co to takiego

Praca zdalna w domu – zalety

Praca zdalna ma oczywiście wiele zalet. Przedstawiamy niektóre z nich.

 1. Pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w domu, jest bardziej efektywny. Osoba, która pracuje w domu, nie jest narażona na tak duży stres, jak pracownik etatowy. Nie docierają do niego żadne zewnętrzne bodźce, może być skupiony na swojej pracy.
 2. Pracownik, który pracuje zdalnie, sam decyduje, kiedy zrobić sobie przerwę. Nikt nie będzie go rozliczał z tego, ile herbat dziennie wypija lub z tego, że na przerwę obiadową poświęcił dwadzieścia minut.
 3. Tacy pracownicy nie muszą wstawać wcześnie rano i tłoczyć się w komunikacji miejskiej. To duża zaleta, bo w większych miastach na dojazdy traci się nawet kilka godzin dziennie. Wystarczy umyć zęby, narzucić na siebie dres i już jesteś gotowy do pracy.
 4. Pracownik, który pracuje z domu, może wykonywać domowe obowiązki. To nie tak, że taka osoba narzeka na brak pracy, ale w wolnych chwilach lub w ramach odpoczynku, można puścić pralkę lub powiesić pranie.
 5. Nie wydajesz pieniędzy na dojazdy do pracy, kawę, lunche i tym podobne wydatki.

Zobacz także: Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sosobów

Praca zdalna z domu – wady

Jak wszystko w życiu, praca zdalna ma również swoje wady. Kto nie powinien decydować się na taki rodzaj zatrudnienia?

 1. Na pracę zdalną nie powinny decydować się osoby, które mają problem ze zorganizowaniem i samodyscypliną – jest ona niezbędna w pracy z domu. To pracownik decyduje, jak rozplanować swój dzień, pracodawca oczekuje, że praca zostanie wykonana. Osoby, które nie potrafią się zorganizować, będą miały wrażenie, że pracują przez cały dzień.
 2. Trudno będzie też osobom, które nie potrafią wytrzymać bez kontaktu ze współpracownikami i męczy ich długie przebywanie w domu.
 3. Praca zdalna nie sprawdzi się w przypadku osób, które mają problem z postawieniem granicy między pracą a życiem prywatnym. Ich myśli będą krążyć tylko i wyłącznie wokół narzuconych obowiązków, nie będą się potrafiły zrelaksować w wolnym czasie.
 4. Osoby, które pracują zdalnie, mogą też mieć wrażenie, że omijają ich ważne sprawy i że nie uczestniczą w życiu firmy.
 5. Niektórzy tak wsiąkają w pracę, że zapominają o jedzeniu i przygotowywaniu posiłków.

Zobacz także: Praca na wakacje - jak ją znaleźć, żeby się nie rozczarować?

Praca zdalna przez Internet

Praca zdalna przez internet daje możliwość pracowania w każdym miejscu na ziemi – wystarczy tylko dostęp do internetu. Coraz popularniejsze są opowieści o osobach, które ze względu na taki charakter pracy, podejmują decyzję o wyjeździe do egzotycznego kraju, np. na Bali lub na Filipiny.

Praca zdalna przez internet to jednak nie tylko możliwość pracy z każdego miejsca na świecie. To również ogromna wygoda dla tych, którzy muszą opiekować się dzieckiem i nie chcą brać urlopu wychowawczego. Dobrze sprawdzi się także w przypadku ciąży czy choroby.

Praca przez internet – jak zarabiać?

Szansę zarobku przez internet mają osoby, które wykonują tak zwane "wolne zawody". Specyfika tych zawodów jest mniej formalna, stąd większa wolność w wykonywaniu obowiązków. Są to:

 • programiści
 • graficy
 • tłumacze
 • dziennikarze
 • architekci
 • copywriterzy
 • korepetytorzy przez internet
 • blogerzy
 • specjaliści od social media
 • korektorzy

Zobacz także: Brutto i netto - na czym polegają różnice?