Zamknij

Sejm uchwalił rekompensatę dla TVP. „Tępa i manipulacyjna propaganda”

Piotr Drabik
22.02.2019 08:41
Polityka. Sejm uchwalił 1,26 mld zł rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia
fot. Grand Warszawski/Shutterstock (Ilustracyjne)

Sejm uchwalił rekompensatę dla mediów publicznych z tytułu utraconych wpływów z abonamentu. Aż 1,26 mld zł trafi do Telewizji Polskiej. Ustawę ostro krytykowała opozycja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy prezes TVP powinien ustąpić?

Liczba głosów:

TVP w ostatnich latach otrzymało od rządu PiS wsparcie na poziomie ponad 2 mld zł. W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o abonamencie, która pozwala na wypłatę sowitej rekompensaty dla mediów publicznych.

Za jej uchwaleniem opowiedziało się 225 posłów, 202 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Zobacz także

Ostra dyskusja w Sejmie

Jeszcze przed głosowaniem poseł PO-KO Tomasz Cimoszewicz podkreślił, że pieniądze zostaną wydane „na najbardziej tępą i manipulacyjną propagandę, jaką Polska widziała w ostatnich 30 latach”.

–1 mld 300 milionów złotych to są olbrzymie pieniądze, które wydajecie na tę propagandę, żebyście sobie to wyobrazili panie prezesie (Kaczyński – przyp. red.), to jest 25 tysięcy kopert po 50 tysięcy – powiedział Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Posłanka PiS Barbara Bubula pytała się posłów wnioskodawców, „czy prawdą jest, że Donald Tusk wezwał kilka lat temu [...] do niepłacenia abonamentu; czy prawdą jest, że Platforma Obywatelska doprowadziła do tego, że telewizja publiczna jest trwale niewydolna pod względem finansowym, ponieważ nie jest ściągany abonament”.

Mieczysław Kasprzak (PSL-UED) przekonywał, że „ludzie nie chcą płacić abonamentu”. „Dajcie wolność ludziom, bo mówicie cały czas, że jesteście za demokracją, za wolnością, po prostu zwolnijcie ludzi z obowiązku płacenia, a kto będzie chciał to i tak zapłaci” – podkreślił.

Poseł Kukiz'15 Piotr Apel ocenił, że rządzący „od kilku lat nie radzą sobie z tym, żeby uchwalić dobre, pełne prawo dotyczące abonamentu”. Jak mówił, „cały czas mamy ten dziwny system pobierania opłat i te dotacje permanentne bezpośrednio zależne od większości sejmowej”.

TVP podpięta do rządowej kroplówki. Ponad 2 miliardy złotych pomocy w trzy lata

Dlaczego uchwalono rekompensatę dla TVP i Polskiego Radia?

W uzasadnieniu do projektu ustawy, pod którym podpisali się posłowie PiS, wskazano, że potrzeba uchwalenia ustawy wynika z braku „adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce”. Podkreślono, że w dłuższej perspektywie składa się na to m.in. narastające przez lata – od 1993 roku – poszerzanie kręgu osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu.

Mechanizm rekompensaty ma bazować na emisji skarbowych papierów wartościowych.

Maksymalna kwota rekompensaty miałaby być ustalona „w oparciu o średnioroczną liczbę zwolnionych od opłat abonamentowych w 2017 roku oraz obowiązującej w 2018 i 2019 roku stawki opłat abonamentowych”.

TVP będzie miało supernowoczesny gmach. Ma kosztować 65 mln zł

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do 31 maja 2019 roku ustali w drodze uchwały: kwotę rekompensaty, a także wartość nominalną skarbowych papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek publicznej radiofonii i telewizji z przeznaczeniem na realizację misji publicznej, w wysokości nieprzekraczającej wydatków ponoszonych w związku z realizacją tej misji.

Następnie KRRiT przekaże uchwałę do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który z kolei zawnioskuje do ministra finansów o przekazanie jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych. Minister finansów na tej podstawie wyemituje obligacje skarbowe i przekaże je zgodnie z decyzją wskazaną w uchwale KRRiT wskazanym jednostkom.

Zobacz także

Jaką rekompensatę otrzyma TVP i Polskie Radio?

Według autorów projektu rekompensata, która mogłaby na tej podstawie przysługiwać jednostkom publicznej radiofonii i telewizji za lata 2018 i 2019, wyniosłaby ponad 1 mld 913 mln zł. Zaproponowali jednak, by rekompensata z tytułu ubytków wpływów z opłat abonamentowych za lata 2018-19 wyniosła 1 mld 260 mln zł.

Przekonując do konieczności lepszego finansowania mediów publicznych w Polsce, posłowie przypomnieli też, że do największego poszerzenia zwolnień z opłat abonamentowych doszło na mocy przepisów, która weszły w życie 1 marca 2010 roku.

Ich zdaniem już wówczas wskazywano, że przepisy te godzą w konieczność „zapewnienia adekwatnego finansowania realizacji misji publicznej radiofonii i telewizji”, stąd w rezultacie pojawiła się potrzeba wypracowania mechanizmu mającego zrekompensować ubytek wpływów.

„W przeciwnym razie nie zostanie wykonany obowiązek państwa zapewnienia warunków finansowych dla realizacji misji publicznej radiofonii i telewizji” – wskazali posłowie.

Zobacz także

Ilu Polaków posiada telewizor?

Przywołali też dane GUS, według których 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny. Jednak około połowy polskich gospodarstw nie zarejestrowało odbiornika telewizyjnego lub radiowego, natomiast wśród tych, którzy zarejestrowali odbiornik, większość stanowią osoby zwolnione z opłaty.

Według KRRiT na koniec 2017 r. spośród 6,7 mln zarejestrowanych abonentów było 3,6 mln zwolnionych z opłat abonamentowych, na ok. 13,6 mln ogółu gospodarstw domowych w Polsce. Oznacza to, że w ramach 50 proc. gospodarstw domowych, które zarejestrowały odbiorniki, 53,7 proc. korzysta ze zwolnień.

Zdaniem posłów realnie opłaty abonamentowe wnoszone są przez ok. 13 proc. społeczeństwa. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD