Zamknij

Podatek liniowy – jaki to podatek i co trzeba o nim wiedzieć?

22.01.2019
Aktualizacja: 30.11.2020 16:15
Kobieta rozliczająca podatki
fot. Shutterstock

Podatki to skomplikowane zagadnienie, które dotyczy wszystkich osób, otrzymujących dochody. Każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć się z podatków. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z podatkami, są często zakłopotane i nie wiedzą, jakie mają prawa i obowiązki. Podpowiadamy, czym jest podatek liniowy.

Podatki to, coś, co dotyczy każdego z nas, jednak mało kto je lubi.Możemy wyróżnić różne rodzaje podatków. Wśród nich podatek liniowy nie dotyczy wszystkich podatników – niektórzy nie mają obowiązku się z niego rozliczać. Osobom, które prowadzą własną działalność, czasem trudniej zrozumieć obowiązujące ich prawa. Wynika to z tego, że mają kilka możliwości rozliczania się z urzędem skarbowym i samodzielnie muszą podjąć decyzję, który sposób wybiorą. Podatek liniowy ma swoje wady i zalety, to jeden ze sposobów rozliczania się przedsiębiorców z urzędem skarbowym. O czym należy pamiętać i czym charakteryzuje się podatek liniowy? Sprawdźcie!

Zobacz także: Własny biznes ma wiele zalet, ale jak go założyć? Podpowiadamy

Podatek liniowy – co to?

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania, na którą może się zdecydować przedsiębiorca. Są też inne rodzaje tego typu opłat, np. podatek progresywny. Podatek liniowy charakteryzuje się jednak stałą stawką opodatkowania. 

Ta stała stawka opodatkowania w przypadku podatku liniowego wynosi 19%. Oznacza to, że stawka opodatkowania nie zmienia się wraz z dochodem przedsiębiorcy.

Bardzo ważne jest, by zastanowić się nad przewidywanym dochodem i ulgami, przysługującymi przedsiębiorcom, ponieważ przy wyborze tego opodatkowania należy uwzględnić te wszystkie czynniki.

Zobacz także: Brutto i netto – na czym polegają różnice?

Podatek liniowy – dla kogo?

Każdy młody przedsiębiorca, będący na początku swojej drogi, musi wybrać, w jaki sposób będzie się rozliczać z urzędem skarbowym. Podatek liniowy jest jedną z tych form. Może ją wybrać każda osoba, która prowadzi własną działalność oraz podatnicy, będący wspólnikami w spółkach.

Osoby, które podejmą decyzję o opodatkowaniu swojego dochodu podatkiem liniowym, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego. Trzeba zmieścić się w odpowiednim terminie – do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności i na pewno nie później niż do 20 dnia miesiąca od czasu, w którym osiągnięto pierwszy przychód.

To bardzo ważne! Jeśli nie złożysz takiego oświadczenia, to automatycznie zostaniesz opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Podatek liniowy nie może być stosowany przez każdego przedsiębiorcę, w ten sposób nie mogą się rozliczać podatnicy rolniczy, a jedynie tacy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Najbardziej opłaca się skorzystać z niego przedsiębiorcom zarabiającym powyżej 85 528 złotych.

Podatek liniowy – stawka

Stawka podatku liniowego wynosi 19 % i nie ulega ona zmianie, nawet w zależności od dochodów podatnika. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się rozliczać za pomocą podatku liniowego, mają obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Taką zaliczkę na podatek wpłaca się raz na kwartał lub co miesiąc.

Zobacz także: B2B - co to jest i jakiej branży dotyczy? Wszystko, co musisz wiedzieć

Podatek liniowy – zalety

Jakie są główne zalety podatku liniowego?

  • Stała stawka podatku – wynosi ona 19%,
  • możliwość odliczenia od przychodu kosztów ich uzyskania,
  • dochody opodatkowane liniowo nie będą miały wpływu na podwyższenie stawki podatku od dochodów,
  • sposób obliczania tych podatków jest bardzo łatwy,
  • brak konieczność płacenia podatku, gdy przedsiębiorca nie osiągnął przychodu.

Podatek liniowy – wady

W rozliczaniu się za pomocą podatku liniowego można się doszukać kilku wad. Oto one:

  • nie można łączyć dochodów, które zostały uzyskane z różnych źródeł,
  • nie można rozliczać się z małżonkiem,
  • można odliczyć od tego podatku wyłącznie składki zdrowotne,
  • nie można odliczyć od podatku liniowego ulg, na przykład rehabilitacyjnych, za internet czy dzieci.

Zobacz także: Faktura - jak ją wystawiać i jakie ma rodzaje? Wszystko, co musisz wiedzieć