Zamknij

Sprzedaż papierosów w sklepach zostanie wstrzymana? Przedsiębiorcy apelują do premiera

Piotr Drabik
07.01.2019 10:34
Papierosy. Według Polskiej Izby Handlowej istnieje ryzyko wstrzymania sprzedaży papierosów w sklepach
fot. Myriams-Fotos/Pixabay (ilustracyjne)

Jeśli nic się nie zmieni, to od 20 maja 2019 roku nie będzie możliwa sprzedaż papierosów w punktach detalicznych - alarmuje branża tytoniowa i właściciele sklepów. Przedsiębiorcy zaapelowali do premiera, aby rząd jak najszybciej wdrożył unijną dyrektywę. Wprowadza ona m.in. system rejestracji każdej paczki papierosów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zgodnie z unijną dyrektywą nr 2014/40, od 20 maja 2019 roku ma w krajach Wspólnoty obowiązywać systemie śledzenia wyrobów tytoniowych Track&Trace. 

W jego ramach każda paczka papierosów ma być śledzona przez niepowytwarzany kod umieszczony na opakowaniu. Jak podkreśliła w komunikacie Polska Izba Handlu, wymaga to rejestracji producentów, linii produkcyjnych, importerów, dystrybutorów i punktów detalicznych. Celem prawa unijnego jest wyeliminowanie z rynku papierosów z nielegalnych źródeł.

Zobacz także

Na niecałe pół roku przed wejście w życie przepisów, branża tytoniowa bije na alarm. Przedsiębiorców martwi fakt, że rząd nadal nie wdrożył wymogów systemu śledzenia papierosów.

"Nowe regulacje wymagają też formalnego zarejestrowania ponad 100 000 punktów sprzedaży detalicznej. To nie tylko ogromne wyzwanie techniczne, ale również komunikacyjne, wymagające gotowych przepisów prawnych. Bez nich istnieje realne ryzyko, że po 20 maja 2019 r. sprzedaż wyrobów tytoniowych w punktach detalicznych będzie niemożliwa" - napisała w grudniowym komunikacie Polska Izba Handlu. 

Organizacja przedsiębiorców skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego list z apelem o przyspieszanie prac nad projektem ustawy regulującej unijną dyrektywę. 

Zobacz także

- Dla wszystkich uczestników rynku biorących udział w obrocie wyrobami tytoniowymi wdrożenie systemu Track & Trace oznacza całkowitą modyfikację dotychczasowej działalności operacyjnej, zbudowanie nowych systemów informatycznych, zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt oraz przeszkolenie pracowników – podkreślił Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Kolejny termin związany z unijną dyrektywą to 20 maja 2024 roku, kiedy systemem śledzenia mają zostać objęte wszystkie opakowania z tytoniem do samodzielnego skręcania.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD