Zamknij

Track and trace. Wszedł w życie unijny system śledzenia paczek papierosów

Piotr Drabik
20.05.2019 17:13
Papierosy. Od 20 maja obowiązuje unijny system śledzenia paczek. Track and trace
fot. fongbeerredhot/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 20 maja obowiązują unijne przepisy o systemie śledzenia paczek w wyrobami tytoniowymi. Według Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), do poniedziałkowego poranka w systemie zapisało się 97 proc. punktów sprzedających np. papierosy. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

PWPW podała, że do godz. 7 rano w poniedziałek w systemie śledzenia produktów tytoniowych ID ISSUER zarejestrowało się 96 665 podmiotów. Według danych Polskiej Izby Handlu takich punktów jest około 100 tysięcy. 

Jeden z użytkowników systemu zarejestrował niemal 16 500 podmiotów. Dzięki tej opcji największa sieć sklepów detalicznych w Polsce zarejestrowała jednorazowo prawie 3200 punktów, a największy koncern naftowy ponad 1300.

Zobacz także

System ID ISSUER służy do elektronicznej rejestracji podmiotów zajmujących się obrotem wyrobów tytoniowych na polskim rynku. Taki obowiązek dotyczyc m.in. sieci handlowe, sklepy i punkty zajmujące się handlem wyrobami tytoniowymi. 

- W dniu, w którym zaczyna obowiązywać nowe prawo, niemal 97 procent rynku tytoniowego w Polsce dokonało procesu rejestracji, a system przygotowany przez PWPW od dnia uruchomienia działa bez zarzutu - powiedział Maciej Biernat, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zobacz także

Jak działa system śledzenia wyrobów tytoniowych?

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, 20 maja weszły w życie przepisy, które nakładają obowiązek rejestracji wyrobów tytoniowych na terenie UE w systemie śledzenia Track and Trace.

Celem wprowadzenia systemu było wyeliminowanie z obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Śledzenie wyrobów tytoniowych wymaga opatrzenia ich unikatowymi kodami. System umożliwia identyfikację pojedynczych sztuk (np. paczki papierosów, opakowania suszu tytoniowego) opatrzonych unikalnymi identyfikatorami, które będzie generowała PWPW, jako podmiot niezależny od producenta.

Kody dla produktów tytoniowych przesyłane będą w formie elektronicznej producentom i umieszczane przez nich na opakowaniu poprzez nadruk.

W rezultacie od poniedziałku producenci, dystrybutorzy oraz hurtownicy będą mieli obowiązek rejestracji każdorazowego wejścia w posiadanie wyrobów tytoniowych oraz monitorowania ich przemieszczania.

Powyższe nie dotyczy detalistów, których jedynym obowiązkiem jest rejestracja w systemie udostępnionym przez PWPW. Może ona zostać wykonana samodzielnie lub przy pomocy podmiotów trzecich np. hurtownika, dystrybutora czy producenta.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD