Zamknij

Papierosy znikną z kiosków? Nadal nie ma ustawy o systemie śledzenia paczek

Piotr Drabik
08.03.2019 07:32
Papierosy 2019. Nadal nie ma ustawy o systemie śledzenia paczek
fot. Billion Photos/Shutterstock (ilustracyjne)

Istnieje zagrożenie, że w Polsce nie powstanie na czas nowy system elektronicznego śledzenia paczek papierosów. Taki obowiązek od maja nakładają na kraje członkowskie unijne przepisy. W rezultacie np. w kioskach może zabraknąć papierosów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy palisz papierosy?

Liczba głosów:

Papierosy w Polsce wciąż cieszą się dużą popularnością. Według ostatnich danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego jedna czwarta Polaków przyznawała się do nałogowego palenia (badania z 2017 roku).

Z kolei według Głównego Urzędu Statystycznego przed dwoma laty statystyczny Polak wypalił 1610 papierosów rocznie.

Kiedy papierosy mogą zniknąć z kiosków?

Zgodnie z unijnymi przepisami 20 maja ma zostać wdrożony nowy system śledzenia każdej paczki papierosów – od fabryki po wszystkich pośredników, aż do kiosku i sklepu.

Zobacz także

System track and trace ma być narzędziem do zwalczania szarej strefy w handlu wyrobami tytoniowymi. Branża ta przynosi budżetowi około 24 mld zł rocznie, a opodatkowanie papierosów wynosi około 80 proc.

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, ustawa w tej sprawie utknęła obecnie w Senacie. Skutkuje to brakiem odpowiedniego rozporządzenia.

Najpierw Rada Ministrów zaakceptowała ustawę w dniu 20 lutego 2019 roku, która już dwa dni później została przegłosowana przez Sejm. Jednak do izby wyższej trafi dopiero na najbliższym posiedzeniu 20 marca. Jeśli wtedy zostanie uchwalona, to prezydent Andrzej Duda ma 21 dni na jej podpisanie – w najlepszym razie stanie się to 11 kwietnia.

W przypadku poprawek ze strony senatorów ustawa znów wróci do Sejmu, a cały proces legislacyjny mocno się wydłuży.

Brakuje również działającego systemu informatycznego, do którego musi się zarejestrować około 100 tysięcy podmiotów – producentów, firm spedycyjnych, hurtowni, stacji benzynowych, sklepów spożywczych i lokali gastronomicznych.

Zobacz także

Kiedy zostanie uchwalona ustawa o śledzeniu paczek papierosów?

Według gazety największy problem mają eksporterzy, bo aż 80 proc. papierosów z Polski trafia do palaczy w całej Unii. Tylko w ubiegłym roku wartość tego eksportu wyniosła 3,1 mld zł (169 mld sztuk papierosów), a największym odbiorcą jest rynek niemiecki (22,5 proc. całego eksportu).

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, terminy są „szalenie” napięte, natomiast projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych czekał w Rządowym Centrum Legislacyjnym od kwietnia ubiegłego roku.

Celem ustawy – według „Rzeczpospolitej” – jest włączenie Polski do unijnego systemu śledzenia ruchu wyrobów tytoniowych.

–Spodziewamy się, że ustawa będzie gotowa w kwietniu – powiedział w rozmowie z gazetą Maciej Płaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Jak dodał, jest „dużo elementów, które mogą pójść nie tak”. Wśród nich wymienia m.in. decyzję Senatu w tej sprawie, jak również to, czy prezydent „wykorzysta swój czas”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD