Zamknij

Nawet 10 tys. zł za odebrany deputat węglowy. Tłumaczymy, jak złożyć wniosek

Piotr Drabik
17.01.2019 18:32
Nawet 10 tys. zł za odebrany deputat węglowy. Tłumaczymy, jak złożyć wniosek
fot. Dominik Gajda/REPORTER/East News (ilustracyjne

Od 22 stycznia będzie można składać wnioski o rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Jednorazowo będzie można otrzymać 10 tys. złotych. Uprawnienie do świadczenia ma ponad 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy. To głównie wdowy i sieroty po górnikach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wnioski będą przyjmowane w dni robocze od najbliższego wtorku do 23 kwietnia w 18 punktach, uruchamianych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka. Wypłaty świadczenia rozpoczną się z początkiem czerwca tego roku.

Zobacz także

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie za odebrany deputat?

W czwartek na stronie internetowej Ministerstwa Energii zamieszczone zostały szczegółowe informacje dla osób uprawnionych do rekompensat - dostępny jest m.in. wzór wniosku o rekompensatę oraz wzór oświadczenia, wymaganego przy składaniu wniosku. Wkrótce informacje na ten temat mają pojawić się także na stronach wszystkich spółek przyjmujących wnioski.

Informacje w sprawie rekompensat będą również udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 pod numerem infolinii (32) 757 4554, uruchomionym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Ponadto pytania można kierować na adres poczty elektronicznej rekompensaty@srk.com.pl.

Zobacz także

Komu przysługuje odszkodowanie za odebrany deputat?

Na mocy wchodzącej we wtorek w życie ustawy, rekompensaty przysługują m.in. wdowom, wdowcom i sierotom po pracowniku, emerycie lub renciście, mającym ustalone uprawnienie do renty rodzinnej, a także emerytom, emerytkom i rencistom pobierającym zamiast swojej emerytury lub renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku, oraz osobom przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych, mającym ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego.

Rekompensata nie przysługuje osobom, które otrzymały świadczenie na podstawie poprzedniej ustawy o rekompensatach, przyjętej 12 października 2017 r.

Z rozwiązań zawartych w ustawie, która wejdzie w życie we wtorek, mogą skorzystać również osoby, które spóźniły się z wnioskami składanymi w 2017 i na początku 2018 r. w myśl poprzedniej ustawy, oraz te, których wnioski nie zostały zweryfikowane przed zakończeniem okresu wypłat z tamtej ustawy.

Zgodnie z ustawą – podobnie jak w ustawie z 2017 roku – osoby ubiegające się o rekompensatę muszą złożyć oświadczenia, że nie wystąpią na drogę sądową w sprawie odebranego deputatu, a jeśli już wystąpiły – wycofać pozwy. Nie ma możliwości połączenia rekompensaty z jednoczesnym roszczeniem w sprawie deputatu w sądzie.

Osoby, które otrzymywały bezpłatny węgiel w Kompanii Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym oraz kopalni Kazimierz-Juliusz powinny złożyć wnioski w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, a osoby korzystające wcześniej z węgla w spółkach Tauron Wydobycie, Bogdanka i JSW - we właściwych przedsiębiorstwach.

Pełne listy punktów informacyjnych, formularze wniosków oraz szczegółowe informacje o rekompensatach będą dostępne na stronach internetowych: www.gov.pl/web/energiawww.srk.com.plwww.jsw.plwww.lw.com.pl oraz www.tauron-wydobycie.pl.

Opracowana przez Ministerstwo Energii ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego wejdzie w życie 22 stycznia.

Budżet państwa przeznaczy na jej realizację 240,8 mln zł. Ustawa została przyjęta przez Sejm 23 listopada ubiegłego roku, a 14 grudnia poparł ją Senat.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD