Zamknij

Obowiązek meldunkowy - teraz załatwisz przez internet

Rafał Mandes
04.01.2018 00:13
Obowiązek meldunkowy - teraz załatwisz przez internet
fot. Glenn Carstens-Peters/Unsplash

Każdy mieszkaniec Polski musi pamiętać, o tym, że w naszym kraju istnieje obowiązek meldunkowy. Dotyczy to zarówno obywateli polskich jak i mieszkających w Polsce cudzoziemców.

Resort cyfryzacji przypomniał w środę o możliwości meldowania się przez internet. Ta nowa możliwość, to efekt noweli ustawy o ewidencji ludności, która obowiązuje od 1 stycznia.

Każdy mieszkaniec Polski musi pamiętać, o tym, że w naszym kraju istnieje obowiązek meldunkowy. Dotyczy to zarówno obywateli polskich jak i mieszkających w Polsce cudzoziemców. Od 1 stycznia nie trzeba meldować się osobiście w urzędzie; można to zrobić za pomocą specjalnej  e - usługi. Można się zameldować na pobyt stały, czasowy, przemeldować, zameldować czy przemeldować i zameldować niepełnoletnie dziecko.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Procedura zaczyna się na stronie www.obywatel.gov.pl, na której wybieramy interesującą nas usługę i potwierdzamy swoją tożsamość Profilem Zaufanym (eGO).

Następnie należy zaznaczyć, czy chodzi nam o zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, zameldowanie dziecka, czy skorzystanie z pełnomocnictwa do zameldowania innej osoby.

W zależności od wybranej opcji będą potrzebne skany pełnomocnictw, dokumentów potwierdzających prawo do lokalu, oświadczenia właściciela itd.

Resort cyfryzacji informuje, że w przypadku gdy chodzi o zameldowanie siebie, nasze dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, konieczne jest dołączenie upoważnienia w formie załącznika.

Wniosek o zameldowanie wysyłamy online do właściwego miejscowo urzędu, odpowiedniego dla miejsca zameldowania stałego/czasowego. Zostanie on automatycznie wybrany na podstawie wprowadzonego nowego adresu zameldowania.

Jeśli dołączyliśmy wszystkie potrzebne dokumenty, urzędnik zamelduje cię od razu po otrzymaniu twojego zgłoszenia. Jeśli dołączyło się do formularza skany dokumentów – urzędnik może poprosić o ich oryginały i dopiero po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości dokona meldunku.

Małgorzata Dragan/PAP/RM