Zamknij

Nowe rozdanie w polskiej energetyce: rynek mocy

Olga Papiernik
26.01.2018 15:55
Nowe rozdanie w polskiej energetyce: rynek mocy
fot. Agencja Gazeta

W ostatnich dniach  Polskie Sieci Energetyczne S.A. udostępniły do konsultacji społecznych projekt Regulamin Rynku Mocy z ponad 30 załącznikami, wśród których jest wzór Umowy mocowej. Do 9 lutego przedsiębiorstwa energetyczne, inwestorzy krajowi i zagraniczni będą mogli zgłaszać uwagi do tych projektów.

-Wstępna ocena dokumentów potwierdza przekonanie, że będziemy mieć do czynienia z zupełnie nowym, jeśli nie nowatorskim systemem wsparcia - mówi w rozmowie z MarketNews24 Aleksander Galos, Partner, Szef Praktyki Energetyka, Surowce Naturalne i Przemysł Chemiczny w firmie prawniczej Kochański, Zięba i Partnerzy (KZP).

- Inwestorzy będą zmuszeni w bardzo krótkim czasie zapoznać się z ogromną dozą materiałów. Przy tak krótkim terminie wyznaczonym dla konsultacji społecznych tego projektu, rozpoznanie dokumentów wymagać będzie wsparcia profesjonalistów z wielu obszarów. Istnieje niewiele podobnych rozwiązań w Europie, dlatego też Polska jest pionierem w dziedzinie Rynku Mocy.

Jak ustalił MarketNews24 niektórzy z zagranicznych inwestorów  wycofują się z projektów węglowych, przykładem jest chociażby wiodąca duża energetyczna firma japońska. W ocenie eksperta KZP to paradoksalnie może zwiększać szanse inwestorów krajowych - ocenia mec. A.Galos.

Od wypracowania rynkowego konsensusu w tym obszarze będzie zależeć przyszłość rynku mocy, a w konsekwencji nasze bezpieczeństwo energetyczne.

MarketNews24/OP