Zamknij

Nowe etykiety na sprzętach RTV i AGD. Jest projekt nowelizacji ustawy [WIDEO]

Piotr Drabik
20.03.2019 09:54
Nowe etykiety na sprzętach RTV i AGD. Od kiedy. Jak wyglądają
fot. MPanchenko/Shutterstock (ilustracyjne)

Rada Ministrów przyjęła projekt noweli dotyczący etykiet energetycznych. Sprawa dotyczy wprowadzenia nowych wzorów etykiet informujących o klasie energooszczędności urządzeń, które przyjęła Unia Europejska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Projektowana nowela ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię ma dostosować polskie przepisy do wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2017/1369.

Od kiedy nowe etykiety na RTV i AGD?

Ustalają one zasady etykietowania energetycznego i uchylającego obowiązującą dyrektywę. Pierwsze wydawane przez Komisję Europejską akty delegowane zmieniające etykietki energetyczne prawdopodobnie wejdą w życie w 2021 roku.

Zobacz także

Najważniejszą konsekwencją dla konsumentów będzie zmiana wyglądu etykietek informujących o zużyciu przez dany projekt energii.

Jak wyglądają nowe etykiety na RTV i AGD?

W obecnie używanej skali oznaczenie „A+++” wskazuje urządzenie najoszczędniejsze, a „D” – najbardziej energochłonne.

Nowy system przewiduje znakowanie produktów w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą oszczędność, a G – największe zużycie energii.

Jak przypomina Ministerstwo Energii, etykietowanie energetyczne ma umożliwić klientom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących energooszczędnych i przyjaznych środowisku zakupów. 

Etykiety energetyczne są zbiorem najważniejszych danych o urządzeniu i ułatwiają porównanie kilku urządzeń z tej samej grupy, np. lodówek, pralek i zmywarek.

Stare i nowe etykiety na RTV i AGD
fot.

Shutterstock

Zobacz także

Jednak zgodnie z wymogami nowego rozporządzenia przez najbliższe lata na rynku nie będzie jeszcze produktów klasy A. Niektóre rodzaje najbardziej oszczędnych urządzeń dostaną klasę B.

Natomiast w grupach urządzeń, co do których przewiduje się jeszcze duży postęp w oszczędności, najwyższą dostępną początkowo klasą będzie C. B i A pojawią się dopiero w przyszłości.

Projekt reguluje też obowiązki dostawców i dystrybutorów urządzeń objętych rozporządzeniem, zawiera także przepisy umożliwiające kontrolę realizacji przepisów odnośnie do etykietowania przez odpowiednie krajowe instytucje, w tym przeciwdziałanie we wprowadzaniu do obrotu urządzeń niespełniających warunków regulacji.

Zmiany w etykietach na RTV i AGD
fot.

Parlament Europejski

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD