Zamknij

Nawet 10 tys. złotych kary grozi za brak skrzynki pocztowej

Piotr Drabik
08.01.2019 14:41
Nawet 10 tys. złotych kary grozi za brak skrzynki pocztowej
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News (ilustracyjne)

Władze Kalisza (woj. wielkopolskie) przypominają właścicielom nieruchomości o obowiązku wystawienia w dostępnym miejscu skrzynki pocztowej. Osoby, które nie podporządkują się przepisom grozi nawet do 10 tys. złotych kary.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Obowiązek udostępnienia skrzynki pocztowej określa rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 roku w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych. W art. 6 ust. 1 zapisano, że "skrzynki lub ich zestawy umieszcza się w miejscu dostępnym dla adresatów i operatorów pocztowych".

W nawiązaniu do tych przepisów Urząd Miasta Kalisza wydał komunikat, w którym przypomniał właścicielom nieruchomości o ich obowiązku.

Zobacz także

W budynkach jednorodzinnych skrzynka pocztowa oddawcza powinna "znajdować się przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości".

Natomiast w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej trzy lokale, skrzynki powinna być umieszczona w ogólnodostępnej części nieruchomości, "w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres".

Urzędnicy ostrzegli również przed karami, jakie grożą za nieudostępnienie skrzynki pocztowej. 

"Osoby nie realizujące obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszczające oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów określonych w wyżej wymienionym rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji podlegają karze pieniężnej. Wysokość kary pieniężnej zgodnie z przepisami Prawa pocztowego może wynieść do 10 000 złotych" - napisano w komunikacie UM Kalisz.

Zobacz także

Samorządowcy tłumaczą, że brak skrzynek pocztowych w dostępnym miejscu "uniemożliwia bezpieczne pozostawienie przez pracowników Urzędu Miasta Kalisza dostarczających korespondencję zawiadomienia o pozostawieniu pisma urzędowego sąsiadowi lub dozorcy bądź możliwości jego odbioru w Urzędzie Miasta Kalisza".

W komunikacie podkreślono, że stan wielu skrzynek pocztowych pozostawia wiele do życzenia m.in. zepsute zamki nie zabezpieczające dostępu do skrzynki.

"Stawarza to ryzyko zapoznania się z treścią korespondencji przez osoby nieupoważnione lub jej utraty (kradzieży)" - wskazał UM Kalisz.

Zobacz także

RadioZET.pl/Kalisz.pl/PTD