Zamknij

Sejm uchwalił ustawę o programie Mama plus

Piotr Drabik
31.01.2019 09:07
Mama plus. Sejm uchwalił ustawę o matczynych emeryturach
fot. NadyaEugene/Shutterstock (ilustracyjne)

W nocy ze środy na czwartek Sejm uchwalił ustawę o rządowym programie „Mama 4 plus”. Przewiduje ona, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Świadczenie ma być wypłacane od 1 marca tego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Za przyjęciem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym opowiedziało się 259 posłów, 20 było przeciw, 134 wstrzymało się od głosu.

Zobacz także

Opozycja krytykowała

Jeszcze przed głosowaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przekonywała, że proponowana regulacja to „honorowe rozwiązanie doceniające rodzicielstwo”.

– Mówicie tu dzisiaj o dyskryminacji ojców, a ja się upominam i ten projekt upomina się o sprawiedliwość dla matek, które wychowały wiele dzieci, które dzisiaj może mają 70 lat i w systemie, który obowiązywał wcześniej, nie mają czasami prawa do najniższego świadczenia – podkreśliła.

Posłowie odrzucili poprawki opozycji, które zakładały m.in. prawo do pobierania świadczenia uzupełniającego również ojcom, którzy nie wypracowali minimalnej emerytury, ponieważ zrezygnowali z pracy zawodowej na rzecz opieki nad co najmniej czworgiem dzieci. W myśl ustawy świadczenie przysługuje ojcu wyłącznie wtedy, gdy matka porzuciła rodzinę lub umarła.

Posłowie PiS w trakcie debaty przekonywali, że projektowane rozwiązania „podkreślają ważną dla rozwoju kraju funkcję społeczną, jaką pełnią rodzice, w większości kobiety, wychowując dzieci”.

Zobacz także

Z kolei posłowie opozycji krytykowali proponowane rozwiązania za – ich zdaniem – naruszenie konstytucyjnej zasady równości i dyskryminację ojców. Magdalena Kochan z PO oceniła, że niesprawiedliwa jest sytuacja, w której ojciec ma prawo do świadczenia wyłącznie wówczas, kiedy matka porzuca rodzinę lub umiera.

W imieniu klubu proponowała także, by dodatkowe świadczenie otrzymywały także te matki, które pracowały zawodowo. Według Moniki Rosy (Nowoczesna) projektowana rozwiązania to „sygnał dla kobiet, żeby wycofały się z rynku pracy”.

Zobacz także

Od kiedy będzie wypłacane świadczenie Mama plus?

Matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 roku.

O świadczenie w ramach rządowego programu Mama 4 plus będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać – co do zasady – na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca) Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby.

Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

RadioZET.pl/PAP/PTD