Zamknij

Mama plus. Rząd zatwierdził projekt matczynych emerytur

Piotr Drabik
22.01.2019 13:24
Mama plus. Rząd przyjął projekt matczynych emerytur. Komu przysługuje. Od kiedy składanie wniosków
fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd przyjął projekt ustawy o wprowadzeniu tzw. matczynych emerytur. Od 1 marca matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

– Projekt Mama 4 plus dotyczy pewnej rekompensaty za wszystko, co zrobiły mamy i babcie, które w przeszłości nie miały możliwości uzbierania tej przynajmniej minimalnej emerytury – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier akcentował, że „państwo nie może być obojętne na los matek, na los babć, które poświęciły swoje życie wychowaniu dzieci”.

Ile będzie kosztować projekt Mama plus?

– Ta wdzięczność i szacunek dla mam, wszystkim oczywiście mam, to szczególne zobowiązanie całego społeczeństwa, szczególne zobowiązanie naszego państwa i to jest znak, że Polska wybiera przyszłość. Realizowane programy prorodzinne, programy społeczne świadczą o tym, że wybieramy przyszłość, przyszłością jest rodzina – powiedział.

W tym roku na realizację programu Mama 4 plus przeznaczono 801,3 mln zł. W ciągu najbliższych dziesięciu lat dodatkowe emerytury dla matek co najmniej 4 dzieci mają kosztować budżet państwa około 11 mld zł. 

Krytyczne uwagi wobec projektu zgłaszało kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów. Jego urzędnicy wskazywali, że rezerwa budżetowa na ten rok nie starczy na realizację wypłaty matczynych emerytur. 

Na wtorkowej konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że współpraca z resortem finansów przebiega bardzo dobrze.

Zobacz także

Ile będzie wynosić matczyna emerytura?

Przypomniała, że rozwiązanie jest adresowane dla tych mam, które wychowały co najmniej czworo dzieci, ale ze względu na to, że wychowywały dzieci, nie wypracowały wymaganego do minimalnej emerytury stażu pracy. Jak dodała, minimalny wymagany staż pracy wynosi 20 lat.

– Na mocy tej ustawy część z mam – mówimy tu o liczbie 65 tys. matek, które nie mają wymaganego stażu – dostanie świadczenie emerytalne minimalne, które w tej chwili wynosi 1029 zł – powiedziała Rafalska. Dodała, że ze względu na to, że przepisy zaczną obowiązywać od 1 marca, a więc wtedy kiedy waloryzacja kwota ta będzie wynosiła 1100 zł.

Dodała, że w przypadku prawie 21 tys. matek, które nie przepracowały pełnego wymaganego okresu i ze względu na to nie ma wypłacanej minimalnej emerytury, świadczenie zostanie uzupełnione do wysokości świadczenia minimalnego.

Zobacz także

Kto może starać się o świadczenie z programu Mama plus?

O świadczenie będą mogły się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało także ojcom po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej.

– W niektórych sytuacjach, w przypadku śmierci matki bądź kiedy dzieci zostały porzucone, będą z niego mogli również skorzystać ojcowie. Z tego świadczenia będą mogli skorzystać też cudzoziemcy, ale po spełnieniu określonych warunków – zapewniła Rafalska.

Warunkiem dla cudzoziemców jest m.in. konieczność mieszkania w Polsce co najmniej 10 lat od ukończenia 16. roku życia. „Centrum ich życia ma być właśnie Polska” – dodała minister rodziny.

Rafalska przypomniała, że podstawowym warunkiem przyznania świadczenia Mama 4 plus jest wychowanie co najmniej czworga dzieci oraz osiągnięcie wieku emerytalnego.

Zobacz także

– W przypadku matek mówimy, że będzie to ukończenie 60. roku życia, a w przypadku ojców 65. roku życia. Żeby nie powstało przekonanie, że z tego świadczenia możemy korzystać przed ukończeniem wieku emerytalnego – podkreśliła Rafalska.

Minister dodała, że tzw. matczyna emerytura będzie przyznawana „tylko tym osobom, które nie mają innych źródeł zarobkowych”, czyli takim, które nie pracują, nie mają innych źródeł zarobkowych i „znajdują się w najtrudniejszej, dramatycznej sytuacji materialnej”.

– Padają pytania, czy z tego świadczenia może dziś skorzystać 70-letnia emerytka, mama, która wychowała czwórkę czy piątkę dzieci i nie ma takiego świadczenia. Oczywiście, że tak – wyjaśniła minister Rafalska.

Termin wejścia w życie ustawy jest wyznaczony na 1 marca tego roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD