Zamknij

Tylko do 8 stycznia można składać wnioski o tzw. mały ZUS

Piotr Drabik
04.01.2019 12:11
Mały ZUS to bubel prawny? Przedsiębiorcy mają czas tylko do 8 stycznia
fot. Piotr Swat/Shutterstock (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy biją na alarm – duża część właścicieli firm nie wie o terminie składania wniosków o skorzystanie z tzw. małego ZUS-u. Wątpliwości wokół niższych składek na ubezpieczenie społeczne jest więcej. Dlatego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do premiera o jak najszybsze poprawienie błędów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Mały ZUS, czyli możliwość skorzystania z mniejszych składek przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą z rocznym przychodem nieprzekraczającym 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie jest to 63 tys. złotych), miał ułatwić życie przedsiębiorcom.

Okazuje się jednak, że przepisy obowiązujące od nowego roku już przyniosły właścicielom firm sporo problemów. Wniosek o zmianę kodu ubezpieczenia w ZUS mali i średni przedsiębiorcy mogą złożyć tylko do 8 stycznia. Jeśli nie zdążą, to niższe składki będą mogli płacić dopiero od nowego roku.

Zobacz także

Niższe składki dla około 200 tys. przedsiębiorców

Według dziennika „Rzeczpospolita” tylko niewielka część przedsiębiorców w ogóle wie o krótkim terminie składania wniosków o tzw. mały ZUS. Nieoficjalnie przez pierwsze dni stycznia zdecydowało się na to około 20 tys. osób. Tymczasem grupa właścicieli małych i średnich firm objęta ulgami może wynosić dziesięć razy więcej.

Gazeta podkreśla również, że tak krótki termin starania się o tzw. mały ZUS zmusza przedsiębiorców do szybkiego podsumowania finansowego ubiegłego roku. Dla przykładu faktury za usługi świadczone jeszcze w ubiegłym roku można wystawiać do połowy stycznia 2019 roku, co utrudnia wyliczenie rocznego przychodu do 8 stycznia.

Zobacz także

Apel do premiera

O wydłużenie terminu starania się o niższe składki na ubezpieczenie społeczne zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.

– Miejmy nadzieję, że do 8 stycznia wnioski złoży większość uprawnionych. Liczę na to, że premier zdecyduje o wydłużeniu terminu, jeżeli okaże się, że wniosków jest dużo mniej niż uprawnionych – powiedział Abramowicz w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Jednocześnie chwali on wprowadzenie tzw. małego ZUS-u, który ma odciążyć małych i średnich przedsiębiorców z płacenie pełnej, przekraczającej w tym roku 1300 złotych składki na ZUS. 

Mały ZUS 2019: ile wynosi, jaka kwota, dla kogo, jak zgłosić? [ZASADY]

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podkreśliło, że 7-dniowy termin jest rozwiązaniem systemowym, nie dotyczy tylko Małego ZUS-u.

„Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z Małego ZUS-u muszą w ciągu 7 dni zgłosić się do ZUS z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia 05 90 albo 05 92. 7-dniowy termin jest rozwiązaniem systemowym, nie dotyczy tylko Małego ZUS-u. Wynika on z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 36 ust. 13)” – wskazało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP/PTD