Zamknij

Lekarstwem na wolny rozwój "Mieszkania plus" ma być specustawa mieszkaniowa

Olga Papiernik
02.02.2018 15:21
 Lekarstwem na wolny rozwój "Mieszkania plus" ma być specustawa mieszkaniowa
fot. Mateusz Ochocki/East News

- Jesteśmy zdeterminowani, by przygotować tzw. specustawę mieszkaniową - powiedział w piątek PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Wyjaśnił, że polepszy ona warunki realizacji Mieszkania plus, którego tempo rozwoju nie było wystarczające.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Kwieciński, pytany przez PAP o zapowiadaną przez niego wcześniej tzw. specustawę mieszkaniową, odparł: - Proszę nam dać trochę czasu. Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby taką specustawę, nazywaną w skrócie mieszkaniową, przygotować. Dlatego, że tempo, w jakim program Mieszkanie plus się rozwijał, nie było wystarczające - tłumaczył.

Zagłosuj

Czy sądzisz, że program Mieszkanie plus to dobra inwestycja?

Liczba głosów:

Podkreślił, że zbyt wolnemu rozwojowi programu miałaby pomóc specustawa. - Chcemy polepszyć warunki do realizacji tego programu, ale generalnie chcemy polepszyć warunki w Polsce do prowadzenia inwestycji. One w dużym stopniu dotyczą mieszkalnictwa, ale to właśnie dlatego, że w Polsce brakuje nam mieszkań, szczególnie mieszkań dla ludzi młodych - powiedział.

- Uważamy, że takie rozwiązania, które by ułatwiały przygotowanie, a później realizację projektów inwestycyjnych, projektów mieszkaniowych są nam po prostu bardzo potrzebne - stwierdził szef MIiR.

Zaznaczył, że taka ustawa zostanie przygotowana w gronie ekspertów. - Chcemy przygotować propozycje takiej ustawy i możliwie jak najszybciej przeprowadzić ją przez nasz parlament - dodał.

Wyjaśnił, że - te rozwiązania mają iść w tym kierunku, żeby wszystkie procedury związane z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę, z pozyskiwaniem gruntów, a później z realizacją tych przedsięwzięć były jak najbardziej sprawne, żeby było w tym jak najmniej biurokracji.

Zapowiedział, że projekt ustawy będzie niedługo gotowy. - Niedługo przedstawimy szczegółowy harmonogram, jak to będzie wyglądało. Myślę, że w ciągu dwóch, trzech tygodni przedstawimy założenia i harmonogram realizacji tej ustawy - podsumował.

W styczniu w wyniku rekonstrukcji rządu nowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przejęło nadzór nad działaniami operacyjnymi związanymi z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Wcześniej za te sprawy odpowiedzialny był resort infrastruktury i budownictwa, który po rekonstrukcji został zlikwidowany.

Ponadto po rekonstrukcji premier Mateusz Morawiecki przejął bezpośredni nadzór nad realizacją programu Mieszkanie plus. W związku z tym w poniedziałek premier powołał Radę Mieszkalnictwa.

Zobacz także

W skład Rady - obok premiera Morawieckiego - weszli minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Zobacz także

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Działalność Rady ma nadać inwestycjom mieszkaniowym rządu najwyższy priorytet.

PAP/Marcin Musiał, Katarzyna Fiuk/OP