Zamknij

Ile zarabia kurier? Do pensji mogą również doliczyć dodatki

31.07.2019 15:12
Kurier zarobki 2019. Jak wygląda praca kuriera? DPD. InPost
fot. G-Stock Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Kurierzy każdego dnia dostarczają tysiące przesyłek w całej Polsce. Sprawdź, ile można zarobić, pracując jako dostawca paczek.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zdjęcia pokazujące kuriera firmy DPD ze Szczecinka (woj. zachodniopomorskie), który pracował ze złamanymi nogami, wywołały burzę w internecie pod koniec lipca 2019 roku. Część osób wskazywała, że realia pracy w branży kurierskiej są bardzo trudne. 

Zobacz także

Do obowiązków kuriera należy nie tylko dostarczenie przesyłki pod wskazany adres lub do paczkomatu. Również musi dbać o bezpieczeństwo transportowanych paczek, dbać o przekazane przez klientów pieniądze oraz realizować postawione przed nim terminy.  

Ile zarabia kurier?

Według portalu Wynagrodzenia.pl, prowadzonemu przez firmę Sedlak&Sedlak, średnie zarobki w 2019 roku kuriera to 3380 zł brutto, a „na rękę” 2421 zł. 

Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Jedna czwarta badanych kurierów (w sumie było ich 188 – zdecydowaną większość stanowili mężczyźni) zarabiała mniej niż wskazana średnia. Rozpiętość płac wśród kurierów rozciąga się od 2800 do 4060 zł.  

Zobacz także

Z kolei jak podawał portal Pracuj.pl, w 2017 roku przeciętna miesięczna pensja kuriera wynosiła 3900 zł brutto. Jednocześnie dodano, że do wynagrodzenia mogą oni również doliczyć dodatki np. za terminowe dostarczenie przesyłek. 16 proc. kurierów wskazało, że każdego miesiąca otrzymuje jakiś dodatek. 

W ogłoszeniach o pracę na stanowisko kuriera często wymagane jest posiadanie ważnego prawa jazdy co najmniej na kategorię B. Dzięki temu można prowadzić samochód dostawczy o masie do 3,5 tony, którym transportowane są przesyłki. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Wynagrodzenia.pl/Pracuj.pl