Zamknij

Którzy twórcy nie skorzystają z 50% kosztów autorskich?

Olga Papiernik
19.01.2018 14:22
Którzy twórcy nie skorzystają z 50% kosztów autorskich?
fot. Štefan Štefančík on Unsplash

Z początkiem 2018 roku nie wszyscy twórcy będą mogli skorzystać z 50% kosztów autorskich. Wynika to ze zmiany w przepisach prawa podatkowego, które będą rzutować na sferę zatrudnienia.

Do tej pory z możliwości tej, co do zasady, korzystali wszyscy twórcy. Aby z niej skorzystać należało wyodrębnić m.in. honorarium prawno-autorskie oraz prowadzić rejestr dzieł.

- Zgodnie z nowymi przepisami, tylko część twórców będzie mogła skorzystać z wyższych, 50% kosztów uzyskania przychodów. Twórcy, którzy po nowelizacji ustawy mogą nadal z nich korzystać, muszą prowadzić działalność w zakresie m.in. architektury, architektury krajobrazu, literatury pięknej, fotografiki, muzyki, czy programów komputerowych - wyjaśnia w rozmowie z MarketNews24 Anna Golenia, prawnik i aplikant adwokacki firmy prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy.

Dobrą wiadomością jest to, że nowelizacja wprowadza dwukrotny wzrost kwoty, do której mogą być stosowane koszty autorskie. Od 2018 roku kwota ta wynosi ponad 80 tys. zł a nie jak dotychczas (w 2017 r.) nieco ponad 40 tys. zł.