Zamknij

Krótszy czas pracy dla osób wychowujących dzieci

Olga Papiernik
13.03.2018 14:38
rodzina
fot. Tucker Good on Unsplash

PSL na najbliższym posiedzeniu Sejmu ponownie złoży projekt "godzina dla rodziny", zakładający skrócenie do siedmiu godzin na dobę czasu pracy dla rodzica lub opiekuna, który wychowuje dziecko przy zachowaniu przez niego dotychczasowych poborów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (zaplanowanym w dniach 20-23 marca) PSL ponownie złoży w Sejmie projekt "godzina dla rodziny" z pewnymi modyfikacjami.

Szef ludowców podkreślił, że PSL chce poszerzyć grupę osób korzystających z rozwiązań przewidzianych w projekcie, tak, by krótszy czas pracy obejmował również opiekunów dzieci starszych niż 10 lat.

Zgodnie z wcześniejszym projektem PSL, pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za nieprzepracowaną godzinę. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy mógłby skorzystać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka.

- To jest zobowiązanie dla polskich rodzin i dla strażniczek ogniska domowego jakim są matki, babcie, które pełnią tę rolę pięknie przez wiele pokoleń - podkreślił szef ludowców.

W jego ocenie Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. - Jesteśmy w samej czołówce, w pierwszej trójce najbardziej zapracowanych narodów w Europie - zaznaczył. - Rodziny często nie mają czasu na spędzanie ze swoimi dziećmi, nie mają czasu na pomoc im w lekcjach, a jest to konieczne, bo obciążanie dzieciaków nauką jest wielkie - dodał Kosiniak-Kamysz.

Jak napisano w uzasadnieniu wcześniejszego projektu, oprócz możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę nad dzieckiem do lat 10, co pozwoli jednemu z rodziców m.in. na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.

PAP/Edyta Roś/OP