Zamknij

Koniec bankowych przywilejów

Olga Papiernik
18.01.2018 09:43
Koniec bankowych przywilejów
fot. East News

Po bankowym tytule egzekucyjnym instytucje finansowe zostaną pozbawione ułatwień pozwalających im odzyskiwać nawet wielomilionowe długi bez wdawania się w proces sądowy z klientem - czytamy w czwartek w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny skasował bankowy tytuł egzekucyjny (BTE). Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości chce wyeliminować przepis kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia bankom składanie pozwów przeciwko dłużnikom wyłącznie na podstawie wyciągów z ksiąg bankowych - podaje "DGP".

Cytowany przez gazetę adwokat dr JacekCzabański wskazał, że obecnie wystarczy, aby banki przedstawiły - oświadczenie o tym, iż ktoś jest im winien określoną kwotę. - Wówczas sądy wydają nakaz zapłaty, nie dochodząc nawet tego, czy wysokość zobowiązania się zgadza. Nie muszą - wyjaśnił Czabański.

Pozew banku sąd bada głównie pod kątem formalnym, rozpatrując go na posiedzeniu niejawnym. - Dłużnik nie bierze w tym udziału, a zatem nie ma szansy zakwestionować wysokości swojego zobowiązania czy sposobu wyliczania rat, nawet jeśli w rzeczywistości to on ma rację, a nie jego kredytodawca - czytamy w "DGP".

Według Czabańskiego - wszystkie banki dochodzą roszczeń na podstawie wyciągów ze swoich ksiąg. Podobne zdanie ma pracownik biura Rzecznika Praw Obywatelskich Piotr Mierzejewski. - Jest to masowa praktyka - potwierdził w rozmowie z "DGP".

Resort sprawiedliwości przy okazji dużej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, która obecnie jest na etapie konsultacji, postanowił usunąć kontrowersyjny przepis. "Jak tłumaczy ministerstwo, skoro uprzywilejowanie dokumentu bankowego zostało podważone przez TK w wyroku dotyczącym BTE, to nie ma powodu, aby funkcjonowało ono dalej w zmutowanej formule" - czytamy w dzienniku.

PAP/OP