Zamknij

Komornicy wystawią majątki dłużników na Allegro? Jest projekt nowelizacji

Piotr Drabik
26.02.2019 15:51
Komornicy wystawią majątek dłużników na Allegro i OLX? Jest projekt nowelizacji
fot. Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock (ilustracyjne)

Komornik będzie mógł zająć majątek dłużnika nawet bez jego wiedzy i sprzedać zajęte rzeczy przez internet – to najważniejsze założenia zmian w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Projekt właśnie trafił do konsultacji. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, konsultacje na temat nowelizacji zmian w postępowaniu egzekucyjnym w administracji potrwają do połowy marca.

Jedną z propozycji resortu finansów jest uproszczenie licytacji komorniczej w formie elektronicznej

Zobacz także

„Przyjęcie opisanego rozwiązania, tj. prowadzenia licytacji elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez podmiot (np. Allegro, OLX) wybrany przez organ egzekucyjny, powinno pozwolić na sprawną, efektywną i skuteczną sprzedaż w trybie licytacji elektronicznej. Uznano, że wybór podmiotu, za pośrednictwem którego będzie przeprowadzana licytacja elektroniczna, nie będzie dokonywany w trybie przepisów o zamówieniach publicznych” – argumentowali autorzy projektu.

Zdaniem ekspertów taka forma egzekucji może przynieść uproszczenie procedur.

To ciekawe rozwiązanie. Ma pozwolić urzędnikom skarbówki na prowadzenie licytacji elektronicznej w drodze aukcji na portalach typu Allegro lub OLX. Wybór platformy, na której będzie przeprowadzana licytacja, ma się odbywać poza trybem przepisów o zamówieniach publicznych, przy kwotach licytacji ograniczonych do 30 tysięcy euro – komentował Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy, partner w kancelarii Accreo w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Zobacz także

Z drugiej strony nowelizacja dopuszcza możliwość natychmiastowej egzekucji poprzez zajęcie majątku ruchomego dłużnika takiego jak samochód.

– Jeśli nowelizacja wejdzie w życie w obecnym kształcie, do wszczęcia egzekucji wystarczy podpisanie protokołu zajęcia ruchomości czy wpis w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji, a nawet samo złożenie wniosku o wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości do zbioru dokumentów – wskazał Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Musiał i Partnerzy, cytowany przez „Rz”.

Na obecnym etapie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle przepisy wejdą w życie w takim kształcie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD