Zamknij

Komisja PE zatwierdziła objęcie gazociągów z państw trzecich prawem UE

Olga Papiernik
21.03.2018 12:04
gazociąg
fot. ANDRZEJ LANGE / SE / EAST NEWS

Komisja ds. Energii i Przemysłu Parlamentu Europejskiego przyjęła poprawki do dyrektywy o rynku gazowym, zgodnie z którymi gazociągi budowane przez państwa trzecie i wchodzące na terytorium Unii Europejskiej muszą pozostawać w pełnej zgodności z unijnymi przepisami, dotyczącymi rynku gazu, a wyjątki muszą być ograniczone w czasie, podało biuro prasowe Parlamentu.

"Precyzując, deputowani uważają, że gazociągi z takich państw jak Rosja (w tym Nord Stream 2), Norwegia, Algieria, Libia, Tunezja i Maroko, muszą być budowane w zgodzie z kluczowymi założeniami tworzenia wewnętrznego rynku gazu, takimi jak rozdział operatorów systemów dystrybucji, nadzór niezależnych organów regulacyjnych i dostęp trzeciej strony do infrastruktury" – czytamy w komunikacie.

Wymogi te zawarto w tzw. Trzecim Pakiecie Energetycznym Unii Europejskiej.

Komisja ustaliła także ścisłe zasady udzielania derogacji (dla istniejących rurociągów) i wyłączeń (dla planowanej infrastruktury), w szczególności:

- pięcioletni maksymalny czas obowiązywania wyłączeń;

- zwiększenie udziału Komisji Europejskiej w decydowaniu o derogacjach;

- zaangażowane państw członkowskich, na które może mieć wpływ infrastruktura gazowa, oraz władz odpowiedniego kraju trzeciego w decyzje o derogacjach i wyłączeniach.

"Komisja wprowadziła również poprawkę stwierdzającą, że decydując o wyłączeniach dla nowych gazociągów wchodzących na terytorium UE, Komisja powinna rozważyć środki restrykcji, takie jak sankcje ekonomiczne wobec danego kraju trzeciego" – czytamy dalej.

Deputowani mogą rozpocząć negocjacje w tej sprawie po zatwierdzeniu ich mandatu podczas sesji plenarnej w dniach 16-19 kwietnia, podano także

ISBnews/OP