Zamknij

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny od nowego roku. Komu przysługują zniżki?

Piotr Drabik
04.01.2019 11:01
Karta Dużej Rodziny. Zmiany w 2019 roku. Komu przysługuje. Jak można ją uzyskać
fot. Iakov Filimonov/Shutterstock (ilustracyjne)

Od nowego roku weszły w życie zmiany w Karcie Dużej Rodziny (KRD). Od stycznia przysługuje ona rodzicom co najmniej trójki dzieci bez względu na ich wiek. Ze zniżek będzie mogło skorzystać blisko 600 tys. rodzin więcej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

1 stycznia 2019 roku wszedł w życie przepis dający możliwość przyznania Karty Dużej Rodziny (KRD) także tym rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku.

– To jest istotna zmiana dla wszystkich rodzin wielodzietnych. To nie jest karta dla dziadków, jak w mediach określono ten przywilej. Z tej karty można przecież korzystać przed osiągnięciem wieku senioralnego. Ona przysługuje rodzicom bez względu na ich wiek oraz sytuację materialną – podkreśliła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z PAP.

Zobacz także

Miliony osób mogą skorzystać z KDR

Minister rodziny dodała, że w tym przypadku przywileje wynikające z KRD przysługują dożywotnio także rodzicom zastępczym lub prowadzącym rodzinny dom dziecka. 

Według danych resortu Rafalskiej w ubiegłym roku z Karty Dużej Rodziny skorzystało ponad 2 mln osób – czyli o ponad 140 proc. więcej niż przed trzema laty. Kartę tradycyjną posiadało 2,1 mln osób, z czego 1,23 mln dzieci i 0,87 mln rodziców. Z kolei z karty elektronicznej korzystało 137,1 tys. dzieci oraz 89,2 tys. rodziców.

– W minionym roku więcej osób skorzystało z tych ulg, niż planowaliśmy. Obserwujemy większą konsumpcję, kupujemy więcej odzieży, obuwia. Stać nas na imprezy kulturalne czy sportowe – wskazała minister.

Przyznała, że wyzwaniem wciąż jest dotarcie z usługami Karty Dużej Rodziny do mniejszych miejscowości.

Zobacz także

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

To system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin „3 plus” zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, księgarni czy w końcu zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.

Od 1 stycznia 2018 roku Karta Dużej Rodziny jest dostępna w dwóch formach: tradycyjnej (plastikowej) i elektronicznej (na urządzeniach mobilnych). Aplikacja na telefonie daje możliwość geolokalizacji, czyli namierzenia dostępnych usług w najbliższym otoczeniu.

Zobacz także

Jak można dołączyć do Karty Dużej Rodziny?

Wniosek o jej przyznanie należy złożyć w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).

Do wniosku rodzic musi dołączyć oświadczenie, że miał lub ma na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci oraz że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Do programu może dołączyć każda firma i instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania. Wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Partnerzy przystępują do programu dobrowolnie, a wielkość zniżek udzielana jest indywidualnie.

Zobacz także

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom w wieku do 18. roku życia oraz do 25. roku życia – jeśli dzieci uczą się w szkole lub szkole wyższej.

Karta przysługuje bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.

RadioZET.pl/PAP/PTD