Zamknij

Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

17.01.2019 11:30
Mężczyzna szukający pracy
fot. Shutterstock

Szukanie pracy bywa trudnym i czasochłonnym zadaniem. Zwłaszcza gdy masz konkretny pomysł i wiesz, czego szukasz. Na co zwrócić uwagę, podczas szukania pracy i co zrobić, żeby dostać tę upragnioną posadę?

Na rynku pracy jest wielu potencjalnych pracowników, mogących pochwalić się wysokimi kwalifikacjami. Coraz więcej osób zna więcej niż jeden język, odbywa staże w prestiżowych firmach i nie boi się wyjechać do obcego kraju, by zdobyć cenne doświadczenie. Szukanie nowej pracy bywa trudnym i żmudnym procesem. Szukasz pracy od tygodni? A może nawet od miesięcy? Najważniejsze to zachować spokój. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie - czy dobrze szukam? Podpowiadamy, jak znaleźć dobrą pracę.

Zobacz także: Jakie informacje umieścić na LinkedIn, żeby dostać pracę? To musisz wiedzieć

Jak szukać pracy?

Szukanie pracy to ciężki proces, podczas którego trzeba się uzbroić w cierpliwość. Wydawać się może, że wysłanie CV to początek. Otóż nie - w cierpliwość trzeba się uzbroić już wcześniej - gdy próbujemy wybrać odpowiednią ofertę pracy. 

Sposoby szukania pracy są bardzo indywidualną kwestią. Wpływa na nią kreatywność pracownika, ale też bardzo ważne jest, na ile przyszłemu pracownikowi zależy, by dostać nową posadę. Jedno jest pewne – by znaleźć dobrą pracę, trzeba w to włożyć sporo wysiłku. Pamiętaj, że sytuacje, w których pracodawca odzywa się do pracownika pierwszy, zdarzają się bardzo rzadko.

Istnieje kilka sposobów szukania pracy. Podpowiadamy kilka. 

 • Zacznij w swoim środowisku i popytaj znajomych - może się okazać, że w ich miejscu pracy szukają kogoś nowego.
 • Sprawdź oferty w Internecie – nie tylko na dedykowanych temu stronach, ale i w mediach społecznościowych.
 • Przejrzyj ogłoszenia w gazecie – to trochę staromodny sposób, od którego się odchodzi, ale może akurat trafisz na interesującą ofertę.
 • Wyślij e-mail ze swoim CV do firmy, w której chciałbyś pracować – może firma akurat szuka kogoś nowego?
 • Zanieś swoje CV osobiście – w ten sposób wyróżnisz się i pokażesz, że bardzo ci zależy na danej posadzie.

Zobacz także: Czym warto pochwalić się w CV? Te zainteresowania powinieneś wpisać

Jak szukać pracy w Internecie?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez sieci. Również tego zawodowego. Nie ma co ukrywać – większość rekrutacji przeniosła się do internetu. To tutaj firmy zamieszczają ogłoszenia. Rekrutacje prowadzone w internecie sprawiły, że CV może wysłać każdy i jeszcze trudniej wyróżnić się spośród setek aplikacji.

Jak i gdzie szukać pracy w internecie?

 • Na stronach przeznaczonych do rekrutacji – dziennie umieszcza się tam setki ofert w najróżniejszych branżach i dziedzinach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo użytkownik może zalogować się na takiej stronie, zapisać swoje dane i bez ograniczenia wysyłać swój życiorys. Uwaga! Bywa to zgubne – pamiętaj, że do każdej oferty należy podejść indywidualnie. Czytaj dokładnie ogłoszenia i przystosuj do nich swoje CV. W tych miejscach pracę na pewno znajdą też osoby z niepełnosprawnością i emeryci.
 • W social mediach – internetowe życie toczy się w mediach społecznościowych. Coraz więcej firm decyduje się na zamieszczenie ofert za pomocą swoich kanałów w mediach społecznościowych. Takie oferty są najczęściej zamieszczane na Facebooku oraz Instagramie. Co ciekawe – przepisy RODO sprawiły, że pracodawca nie powinien sprawdzać kandydata w social mediach, miej jednak na uwadze, że to tylko teoria. Szczególnie, jeśli starasz się o pracę w mediach lub o taką, która wymaga od ciebie dużej kreatywności. Przejrzyj swoje konta i upewnij się, że nie masz na nich żadnych kompromitujących treści oraz zdjęć
 • W grupach na Facebooku – na Facebooku można znaleźć wiele grup, poświęconych szukaniu pracy. Są one podzielone na branże i miasta. Warto je przeglądać, również w kontekście szukania pracy tymczasowej albo dodatkowej. Z reguły tego typu ogłoszenia są bardzo czytelne – potencjalni pracownicy mają bezpośredni kontakt z pracodawcą i już przed wysłaniem CV, można się zapytać o oczekiwania i warunki.
 • Na stronach firm – marzysz o pracy w konkretnym miejscu? Warto zajrzeć na stronę internetową firmy. Zdarza się, że pracodawcy informują o rekrutacji właśnie za pośrednictwem własnej strony. Jeśli nie ma żadnego ogłoszenia, to na oficjalnej stronie znajdziesz kontakt – wyślij e-mail, nie masz nic do stracenia!

Zobacz także: Własny biznes ma wiele zalet, ale jak go założyć?

Jak szukać pracy po studiach?

To pytanie na tym etapie zadaje sobie większość z nas - skończyłem studia i co dalej? Nie ma co ukrywać – bardzo trudno jest znaleźć pracę bez doświadczenia. Jeśli nie pracowałeś w trakcie studiów, to zacznij od stażu i praktyk. Najczęściej są one płatne, dają możliwość zweryfikowania umiejętności, ale i wdrożenia się w zupełnie nową, pracowniczą rzeczywistość. Bardzo często zdarza się, że pracodawcy zatrzymują stażystów i oferują im pracę. Staż lub praktyki to też dobry sposób na przebranżowienie, dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie w nowej dziedzinie.

Jeżeli masz już jakieś doświadczenie, śmiało szukaj swojej wymarzonej pracy. Pamiętaj jednak, że nie od razu Rzym zbudowano. Powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Zwłaszcza jeżeli masz jasno sprecyzowane, że chcesz robić to i to w tej konkretnej firmie. Być może będziesz musiał podejść do procesu rekrutacyjnego kilka razy. 

Zobacz także: Brutto i netto - na czym polegają różnice? 

Dobrze płatna praca

Dobrze płatna praca - czyli jaka? Określono listę najbardziej pożądanych zawodów i to właśnie w nich zarabia się najlepiej. Są to:

 • w sektorze IT
 • w finansach
 • jako doradca podatkowy
 • jako specjalista ze znajomością języków obcych
 • jako manger, dyrektor i prezes
 • jako specjalista do spraw e-commerce
 • jako radca prawny
 • jako lekarz
 • jako inżynier

Zobacz także: Szykujesz się na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak się do niej przygotować