Zamknij

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej zaostrzają protest. Zapowiadają głodówkę i blokady dróg

10.06.2019 14:24
Inspekcja Weterynaryjna protest 2019. Pracownicy zapowiadają głodówkę i blokady dróg
fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News

Lekarze inspekcji weterynaryjnej zaostrzyli swoją akcję protestacyjną. W poniedziałek przyszli do pracy ubrani na czarno, co ma być wyrazem fatalnych nastrojów wśród weterynarzy. W przypadku braku reakcji rządu zapowiadają blokady dróg i głodówkę. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej domagają się podwyżek, których do tej pory nie otrzymali od strony rządowej. 

Dotychczasowe rozmowy reprezentantów środowiska z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi J. K. Ardanowskim oraz innymi przedstawicielami Ministerstwa nie skłoniły strony rządowej do podjęcia działań gwarantujących spełnienie postulatów pracowników Inspekcji Weterynaryjnej” – napisał w komunikacie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej (OZZPIW).

Zobacz także

Czego domagają się pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej?

Chodzi m.in. o niezrealizowanie – zdaniem związkowców – osobistego zobowiązania ministra rolnictwa w sprawie przekazania do końca pierwszego kwartału tego roku 40 mln złotych na wzrost wynagrodzeń oraz zaniechanie wspólnej pracy nad rozwiązaniami mającymi na celu poprawę funkcjonowania Inspekcji Weterynaryjnej.

W ramach „czarnego poniedziałku” pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej przyszli 10 czerwca do pracy ubrani na czarno.

Jeśli rząd nadal nie podejmie rozmów ze środowiskiem weterynarzy, planują oni zaostrzenie swojej akcji protestacyjnej. W grę wchodzi głodówka, blokada dróg oraz inne akcje.

Zobacz także

– Czas, rodzaj i ich intensywność zależeć będą od reakcji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, któremu Inspekcja Weterynaryjna podlega. Nie wszystko chcemy zdradzać od razu. Zapewniamy jednocześnie, że w czasie zaostrzenie protestu cały czas będziemy gotowi do podjęcia rozmów i wspólnego rozwiązania narosłych problemów – podkreśliła Sara Meskel, przewodnicząca OZZPIW.

„Wyborcza” podkreśliła, że lekarze weterynarii otrzymują około 2,5 tys. zł pensji na rękę.

Co roku Inspekcję Weterynaryjną zostawia około 100 pracowników, z powodu niskich zarobków. Z kolei na połowę ogłoszeń o rekrutacji nie odpowiada ani jeden chętny.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza