Zamknij

Sklepy. Bruksela za zniesieniem podwójnej jakości produktów

Piotr Drabik
08.03.2019 09:01
Handel. Bruksela za zniesieniem podwójnej jakości produktów. Chemia niemiecka
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Unia Europejska chce skończyć z podwójną jakością towarów. Jak wynika z nowelizacji dyrektywy, Komisja Europejska zamierza ukrócić stosowanie zamienników w wyrobach opatrzonych tą samą etykietą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, Komisja Europejska chce jak najszybciej skończyć z podwójną jakością produktów.

Nowelizacja obowiązującej dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych, która ma walczyć z tym procederem, jest już na ukończeniu. Gazeta przypomina, że w poprzedni piątek wspólne rozwiązanie przyjęli ambasadorowie krajów członkowskich UE.

Zobacz także

Dwie wizje zniesienia podwójnej jakości produktów

Powołując się na nieoficjalne informacje, dziennik poinformował, że jest polityczna wola niemal wszystkich państw unijnych, aby prace nad nią zakończyć jeszcze w tej, kończącej się kadencji KE – czyli dosłownie w ciągu kilku tygodni.

Ujednolicenie składu i jakości produktów może być złą wiadomością dla producentów, również polskich firm eksportujących na unijne rynki.

Według „DGP”, jeśli różnicowanie jakości produktów zostanie wpisana na listę praktyk zakazanych, to będą musieli się dostosować albo zmierzyć z organem nadzoru. W rezultacie zyska on prawo do nakładania kar w wysokości do 4 proc. obrotów handlowych (jak proponuje KE) lub nawet do 10 mln euro (jak proponuje parlament).

Zobacz także

Końcowy kształt unijnych przepisów i ich skala oddziaływania nie są jeszcze ustalone. Na stole leżą dwie wizje dyrektywy – restrykcyjna i liberalna. 

Za zaostrzoną wersją przepisów optuje europarlament. Chodzi o całkowity zakaz różnicowania produktów, wpisując takie działanie na listę praktyk zakazanych, stanowiącą aneks do dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych. W rezultacie podwójna jakość będzie zakazana co do zasady.

Natomiast ambasadorowie państw unijnych w ramach COREPER (Komitet Stałych Przedstawicieli) uzgodnili 4 marca wersję noweli, która zakłada wpisanie zakazu podwójnej jakości w wersji mniej restrykcyjnej w treść samej dyrektywy.

Według tej wersji zakaz podwójnej jakości nie będzie obowiązywać bezwzględnie, a każdy przypadek będzie mógł być rozpatrywany z osobna przez organy krajowe.

W swoich ocenach organ taki jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie musiał się kierować w szczególności tym, czy różnica w składzie produktu jest łatwo zauważalna dla klienta oraz, czy producent, dostosowując swój towar do lokalnego rynku, kierował się obiektywnymi czynnikami, takimi jak dostępność składników – wskazał „DGP”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD