Zamknij

Frankowicze dostaną comiesięczne wsparcie w wysokości 2 tys. zł

Olga Papiernik
26.02.2018 13:49
Frank szwajcarski, banknoty
fot. Lukasz Szelemej/East News

Sejmowa komisja finansów skierowała w poniedziałek prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu dla posiadaczy kredytów walutowych do nadzwyczajnej podkomisji, która od początku 2017 r. zajmuje się projektami dotyczącymi frankowiczów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Wcześniej podkomisja zebrała się w nowym składzie i wybrała nowego przewodniczącego. Został nim Tadeusz Cymański (PiS). Zastąpił Jacka Sasina, który został szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Podkomisja istnieje od początku 2017 r. i formalnie zajmuje się trzema projektami ustaw, dotyczącymi frankowiczów - prezydenckim, dotyczącym zwrotu spreadów oraz dwoma poselskimi - klubów Kukiz'15 i PO.

Teraz ma się zająć nowym prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w październiku 2017 r.

Zobacz także

Jak będzie wyglądać pomoc dla frankowiczów?

Prezydent skierował do Sejmu projekt noweli pochodzącej z 2015 roku ustawy, który stwarza większe możliwości uzyskania takiego wsparcia. Zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.) - realnie to ok. 1 tys. zł na osobę w rodzinie. Ponadto - zgodnie z projektem - zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. zł do 2 tys. zł, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów jej przewodniczący Andrzej Szlachta (PiS) powiedział, że teraz nad tym ostatnim prezydenckim projektem podkomisja może "dynamicznie pracować", bo zostało do niego przedstawione stanowisko rządu.

W przyjętym stanowisku, podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, a datowanym na 9 lutego br. rząd stwierdza, że "pozytywnie ocenia projektowaną ustawę, zmierzającą do wypracowania mechanizmu udzielania pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bez względu na walutę udzielonego kredytu".

Zobacz także

"Projektodawcy trafnie uzasadniają konieczność wprowadzenia ustawowej regulacji zapewniającej pomoc osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności nie są w stanie spłacać zaciągniętego kredytu mieszkaniowego" - głosi stanowisko rządu.

Wiceprzewodnicząca komisji Krystyna Skowrońska (PO) złożyła podczas posiedzenia formalny wniosek, by komisja wystąpiła do rządu o przyjęcie stanowiska także wobec trzech pozostałych projektów. Zwracała uwagę, że - półtora roku to dużo czasu, by takie stanowisko przyjąć. Komisja finansów odrzuciła jednak większością głosów ten wniosek.

Zobacz także

Nowy szef nadzwyczajnej podkomisji Tadeusz Cymański także jest zdania, że w pierwszej kolejności podkomisja powinna zająć się ostatnim prezydenckim projektem.

- Nie chcemy różnicować, bo każdy projekt z punktu widzenia formalnego jest równy - powiedział Cymański PAP. Dodał jednak, że - w sensie moralnym, czysto ludzkim - projekt prezydencki, choć nie rozwiązuje problemu kredytów walutowych, jest najlepszy, bo - niesie pomoc tym kredytobiorcom, którzy są w sytuacji skrajnie trudnej. Dla mnie względy humanitarne, czysto ludzkie, powinny być rozstrzygające - podkreślił Cymański.

Według nowego przewodniczącego podkomisja mogłaby się zebrać na pierwszym merytorycznym posiedzeniu być może już w przyszłym tygodniu.

PAP/Piotr Śmiłowicz/OP