Zamknij

Fotoradary pożądane przez samorządy. Pojawi się 111 nowych urządzeń

Piotr Drabik
17.05.2019 08:53
Fotoradary 2019. W całej Polsce pojawi się 111 nowych urządzeń. Mapa
fot. GERARD/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Inspekcja Transportu Drogowego planuje postawić 111 nowych fotoradarów. Jak podał dziennik „Rzeczpospolita”, od samorządów wpłynęło ponad 2,5 tys. wniosków o ustawienie urządzeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Prośby o fotoradary pochodzą od urzędów miast i gmin, jak również sołtysów. Zdarzają się także wnioski od policji czy organizacji pozarządowych i obywateli.

Samorządy walczą o fotoradary

W rozmowie z „Rz” Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica, przyznaje, że o zamontowanie fotoradarów stara się od lat.

– Wystąpiłem o zamontowanie urządzeń w trzech lokalizacjach: miejscowości Kwakowo – w okolicy szkoły, Sycewicach – w okolicy przejścia dla pieszych oraz Kruszyna – okolice szkoły – tłumaczył.

Zobacz także

Jako powód podał, że miejsca te są niebezpieczne i dochodzi tam do wypadków. Do tej pory dostał jedną odmowną odpowiedź.

„Rz” wskazała, że w całej stolicy jest obecnie 28 fotoradarów i mają pojawić się kolejne. Tylko w ubiegłym roku warszawskie urządzenia zrobiły ponad 150 tys. zdjęć pokazujących wykroczenia kierowców.

Z kolei krakowska policja planuje ustawić po dwa nowe fotoradary na ul. Zakopiańskiej, Kamieńskiego i Mogilskiej. Urządzenia mogą pojawić się w tych miejscach po wakacjach, jeśli zgodzi się na to Komenda Główna Policji. W przeciwnym razie urządzenia mają pojawić się na ul. Stella-Sawickiego, Księcia Józefa oraz ciągu ulic Teligi–Ćwiklińskiej.

Zobacz także

Ile jest w Polsce fotoradarów?

Jak informuje „Rz”, część samorządów uważa, że zmiana przepisów w 2016 roku, która odebrała im uprawnienie do korzystania z fotoradarów, była błędem. Wyłączono wtedy blisko 400 urządzeń. Statystyki wypadków świadczą o tym, że samorządy mogą mieć rację – wskazała gazeta.

Od tego czasu jedyną instytucją, która może nakładać kary za zarejestrowane przewinienia, jest Główny Inspektorat Ruchu Drogowego, pod który podlega Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), sprawujące pieczę nad fotoradarami.

Według informacji podawanych przez CANARD obecnie w Polsce jest 432 stacjonarnych fotoradarów, 29 mobilnych urządzeń zainstalowanych w pojazdach, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle.  

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD