Zamknij

Emerytura Plus uchwalona przez Sejm. Wypłata świadczeń już w maju

Piotr Drabik
04.04.2019 10:58
Emerytura plus. Projekt ustawy uchwalony przez Sejm. Kiedy. Ile. Zasady
fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm uchwalił ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Przewiduje ona wypłatę trzynastej emerytury w maju w wysokości 1100 zł brutto (około 888 zł na rękę).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Który punkt z nowej piątki PiS jest najlepszy?

Liczba głosów:

Emerytura Plus została wcześniej poparta przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny. Za przyjęciem rządowego projektu ustawy głosowało 396 posłów, przeciw było 3, a wstrzymało się 19 (obecnych na sali było 418 parlamentarzystów).

Wynik głosowania posłowie Zjednoczonej Prawicy przyjęli oklaskami na stojąco.

Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Przewidywały one m.in., że trzynasta emerytura byłaby wypłacana corocznie i waloryzowana.

Emerytura Plus – zasady

Świadczenia ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę.

Zobacz także

Większość świadczeń – w wysokości 1100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto – zostanie wypłacona w maju. W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD