Zamknij

Emerytura Plus. Gorąca dyskusja w Sejmie nad projektem ustawy rządu PiS

Piotr Drabik
03.04.2019 16:48
Emerytura Plus. Pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie. Zasady. Kiedy
fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd PiS chwalił, a opozycja mocno krytykowała. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w sprawie programu Emerytura plus. Jeśli zostanie on uchwalony, to jednorazowe świadczenia będą wypłacone w maju tego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Który punkt z nowej piątki PiS jest najlepszy?

Liczba głosów:

Emerytura Plus, czyli projekt trzynastego świadczenia dla emerytów i rencistów, pod koniec lutego zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

To jeden z elementów tzw. nowej piątki PiS, na którą jeszcze składa się 500 plus na pierwsze dziecko, PIT 0 dla osób poniżej 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych w powiatach. 

Zobacz także

Premier chwalił trzynastą emeryturę

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu w sprawie trzynastej emerytury. Projekt przewiduje, że w maju tego roku emeryci i renciści otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto (około 888 zł "na rękę").

W trakcie pierwszego czytania głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który zaapelował o poparcie dla projektu niezależnie od barw politycznych.

Szef rządu podkreślił, że w 2019 roku seniorzy otrzymają trzy "wzmocnienia finansowe". Wskazał, że są to: kwotowa waloryzacja emerytur, świadczenie "Emerytura plus" i obniżony PIT.

- To jest nasze wielkie dziękuję dla emerytów, dla wszystkich seniorów – powiedział. Dodał, że to oni "odbudowywali Polskę po II wojnie światowej, to oni wystawali w tych socjalistycznych, komunistycznych kolejkach za masłem, za chlebem, oni wreszcie potem przez plan Balcerowicza, przez liberałów zostali zmarginalizowani w latach III Rzeczypospolitej". 

Dodał, że dodatkowe świadczenie ma "pozwolić emerytom na debiut w każdym wieku".

Premier zwrócił się także do opozycji. - Ostatnio z ogromnym smutkiem usłyszałem, jak Koalicja Europejska traktuje Emeryturę plus. Jeden z czołowych dzisiejszych przedstawicieli Koalicji Europejskiej, który startuje z pierwszego miejsca do Parlamentu Europejskiego, nazwał Emeryturę plus "ochłapem", nazwał ją "kiełbachą wyborczą". To są słowa, które nigdy nie powinny paść – podkreślił premier.

Zobacz także

"To ułatwi życie emerytom"

Również minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała, że polityka społeczna wobec osób starszych to jeden z priorytetów rządu.

- Celem polityki społecznej wobec osób starszych jest podnoszenie jakości życia seniorów przez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi, aktywnymi i zapewnienie im bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo oznacza poczucie wolności od ubóstwa, a także wolność od niepokoju o własne bezpieczeństwo zdrowotne, psychiczne i fizyczne we wszystkich wymiarach życia społecznego osób starszych – powiedziała Rafalska.

Wskazała, że celem świadczenia Emerytura plus jest w szczególności zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie, w tym dochodów osób starszych przebywających na emeryturach, rentach lub pobierających świadczenia przedemerytalne.

- To ważna ustawa dla osób starszych przebywających na emeryturach i rentach, ustawa, która ułatwi im życie, udzieli wsparcia, która pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pamięta i dba o Polaków na emeryturach i rentach. Po latach pracy dla Polski zasłużyli sobie, zapracowali sobie na to wsparcie – podkreślała minister.

Posłanka Urszula Rusecka, przedstawiając stanowisko klubu PiS podkreśliła, że dzięki realizacji nowych projektów rząd "po raz kolejny udowadnia swoją wiarygodność". 

Zobacz także

Platforma będzie głosować za

Posłanka Magdalena Kochan zapowiedziała, że PO-KO poprze projekt ws. świadczenia "Emerytura plus", bo "te pieniądze naszym emerytom i rencistom po prostu się należą".

Wskazała, że podobny postulat zgłaszał wcześniej lider PO. - Przejęliście nieumiejętnie pomysł trzynastej emerytury, który zgłosił w Łodzi jesienią 2017 roku Grzegorz Schetyna. Szkoda, że go nie przejmujecie w sposób umiejętny, bo on służył aktywizacji osób 60 plus, aktywacji osób, które mają doświadczenie, kompetencje i umiejętności – mówiła Kochan.

Odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, Kochan pytała: - Jak pan może zapowiadać z tej mównicy, że Koalicja Obywatelska zabierze to świadczenie, które jest wypłacane jednorazowo. Jak pan może to mówić, nie wstyd panu?.

- Jaki jest prawdziwy cel tego świadczenia? – jednorazowe pieniądze w maju wpłyną na konto, w maju są eurowybory. Pytanie jest retoryczne, odpowiedź jest bardzo prosta, tyle że obnaża cynizm rządzących i obraz inteligencje wyborców – podkreśliła posłanka PO-KO.

Zobacz także

Ostra krytyka opozycji

Urszula Pasławska zapowiedziała, że PSL-UED poprze ustawę w sprawie świadczenia "Emerytura Plus", ale zgłasza poprawki dotyczące jego cykliczności i waloryzacji oraz zwolnienia z podatku.

- Dlaczego emeryci mają płacić za to, że w przyszłym roku nie ma wyborów, czy w przyszłym roku koszty życia będą niższe? – pytała.

- Nas, ludowców nie trzeba przekonywać do popierania projektów ustaw, które mają wspierać rodziny, które mają wspierać emerytów. Zastanawiam się, czy państwu nie jest tak po prostu wstyd, że przez prawie cztery lata dla emerytów nie zrobiliście nic. Oprócz tego, że ich okłamaliście, bo miały być darmowe leki dla seniorów, a (…) nie ma ich nie i nie było – przekonywała.

Posłanka Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) oceniła, że to świadczenie to "zasiłek socjalny".

- Trudno nie poprzeć projektu, który trafia dla grupy najuboższej, bo grupa emerytów, rencistów to grupa, która jest naprawdę najbiedniejsza, ma najniższe świadczenia, mało tego, jest najbardziej pokrzywdzona. To są ludzie, którzy 30, 40 lat pracowali na swoje emerytury i renty. Grupa, której należą się godne życie i godne świadczenia – podkreśliła.

Wskazała, że Kukiz'15 proponuje podniesienie kwoty wolnej od podatku lub obniżenie PIT-u do 10 proc., dzięki czemu – jak powiedziała posłanka – emeryci i renciści zyskaliby 300, 400 zł.

- Albo znieśmy w ogóle opodatkowanie emerytur, szczególnie tych najniższych i w takim przypadku te 3 tys. zostanie w kieszeni – powiedziała.

Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) oceniła, że jednorazowe świadczenie w wysokości 888 zł "nie rozwiązuje problemów emerytów" i jest "zwykłym chwytem wyborczym".

Zobacz także

- Nie chcecie poprawić żadnej sytuacji seniorów, bo gdybyście chcieli, to ponieślibyście minimalną emeryturę do poziomu 1300 zł, dzięki czemu sytuacja emerytów by się polepszyła. To rozwiązanie byłoby nawet tańsze niż trzynasta emerytura i bardziej skuteczne, ale w ten sposób nie kupilibyście głosu wyborców – powiedziała Hennig-Kloska.

Robert Winnicki (koło poselskie Konfederacja) ocenił, że "to wsparcie jest de facto zapomogą. To wsparcie jest bardzo tanią kiełbasa wyborczą (…) To wsparcie, które dajecie bezpośrednio przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, to świadectwo porażki reformy systemowej przez trzy lata".

Z kolei Ryszard Petru (koło Teraz!) mówił, że tą ustawą rząd chce "z Polaków uczynić żebraków". - Jak inaczej nazwać jednorazową jałmużnę rzuconą na dwa tygodnie przed wyborami. Żadne społeczeństwo, nigdy nie wzbogaciło się na zasiłkach – stwierdził. Wskazał, że zamiast "Emerytury plus" można dać comiesięczną podwyżkę o 91 zł.

Komentując wystąpienia posłów opozycji, minister Elżbieta Rafalska zarzuciła im, że kierują się wyłącznie celami politycznymi.

- Prowadzimy dzisiaj poważną debatę dotyczącą dziesięciu milionów emerytów i rencistów, osób naprawdę zasłużonych, osób, które ciężko pracowały dla Polski, a wy – mówię tu dzisiaj do opozycji – ani przez chwilę nie możecie zapomnieć o wojnach politycznych i prowadzicie nawet przy takiej ustawie tę wojnę. Zapomnijcie na chwilę o tym podziale politycznym, wznieście się trochę nad te podziały – apelowała minister.

- Emeryci i renciści nie żyją tak jak wy, jak Koalicja Europejska, wyborami do parlamentu. Jeszcze jest życie, prawdziwe, poza tą izbą – powiedziała.

Zobacz także

Emerytura plus - zasady

Świadczenie Emerytura plus ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych oraz osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę.

Większość świadczeń - w wysokości 1100 zł brutto, czyli około 888 zł netto - zostanie wypłacona w maju. W razie zbiegu prawa do świadczeń, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

RadioZET.pl/PAP/PTD