Zamknij

Emerytura Plus. Świadczenie otrzymają także cudzoziemcy

Piotr Drabik
23.04.2019 13:38
Emerytura Plus 2019. Świadczenie otrzyma ponad 123 tys. Ukraińców. Od kiedy. Dla kogo
fot. Ivanova Tetyana/Shutterstock (ilustracyjne)

Przez brak ustawowych ograniczeń trzynastą emeryturę otrzymają również cudzoziemcy, którzy wpłacali składki na ZUS. W przypadku innych świadczeń np. 500 plus istnieje wymóg mieszkania w Polsce. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Który punkt z nowej piątki PiS jest najlepszy?

Liczba głosów:

Emerytura Plus, czyli najnowsze świadczenie rządu PiS, ma być wypłacane od 1 maja.

Według „Rzeczpospolitej” ustawa o wypłacie trzynastej emerytury nie ogranicza beneficjentów świadczenia tylko do osób mieszkających w Polsce i mających polskie obywatelstwo

W uchwalonej kilka tygodni temu przez Sejm i Senat ustawie zapisano, że Emeryturę Plus otrzymają m.in. pobierający emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. 

– Przepisy nie uzależniają wypłaty jednorazowego świadczenia od posiadania polskiego obywatelstwa, jak również od tego, czy osoba uprawniona pobiera świadczenie emerytalno-rentowe z innej niż polska instytucji – wyjaśniła Maria Kuźniar z biura prasowego ZUS, cytowana przez „Rz”.

Zobacz także

Czy Ukraińcy otrzymają trzynastą emeryturę?

Gazeta podkreśliła, że ograniczenia dotyczące obowiązku mieszkania w Polsce zapisano w ustawie o wypłacie świadczenia z programu Rodzina 500 plus. 

Ustawa była pisana na kolanie i podejrzewam, że nikt nie zwrócił na to uwagi – wyjaśniła Izabela Leszczyna, posłanka PO i była wiceminister finansów, w rozmowie z gazetą.

Z roku na rok rośnie liczba emerytur wypłacanych przez ZUS osobom mieszkającym poza Polską. W ubiegłym roku ZUS wypłacał przeciętnie 183 952 emerytur i rent, przyznawanych na podstawie umów międzynarodowych.

Z takiego przywilejów korzystają głównie Ukraińcy – 123 225 z nich pobiera świadczenie z ZUS-u.

 Z kolei za granicę przeciętnie transferowanych było miesięcznie w tamtym roku 60 727 emerytur i rent, przelewami na zagraniczne konta bankowe – poinformowała Maria Kuźniar.

Rzecznika ZUS dodała, że aby otrzymywać świadczenie z polskiego systemu społecznego, „wystarczy przez jakiś czas pracować i odprowadzać składki”. „Rzeczpospolita” podała, że miesięcznie ZUS wypłaca 115 tys. emerytur na Ukrainę. Brakuje jednak informacji, jak wielu Ukraińców otrzymuje polskie świadczenie i jednocześnie mieszka nad Wisłą.

Dzięki międzynarodowej umowie (miała ona pomóc polskim repatriantom) podpisanej w 2012 roku za czasów koalicji PO-PSL 431 tys. Ukraińców, którzy odprowadzają składki do ZUS, ma takie same przywileje emerytalne i rentowe jak obywatele innych krajów UE w Polsce. 

Korzystać z tej możliwości nie mogą obywatele Białorusi.

Zobacz także

Emerytura Plus – zasady

Zgodnie z ustawą wysokość świadczenia to 1100 zł brutto, czyli około 888 zł netto. Większość świadczeń będzie wypłacone wraz z majową emeryturą lub rentą (część osób świadczenie może otrzymać już w kwietniu, ponieważ 1 maja, który jest terminem wypłaty niektórych świadczeń, to dzień wolny od pracy).

Niektóre świadczenia rolnicze są wypłacane raz na kwartał i w takich przypadkach świadczeniobiorcy Emeryturę plus otrzymają w czerwcu.

W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP/PTD