Zamknij

E-dowody osobiste od 4 marca wchodzą do Polski [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Piotr Drabik
26.02.2019 08:32
E-dowód. Od kiedy. Jak można złożyć wniosek. Poradnik. Dowód osobisty
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Już od 4 marca można składać wnioski o wydanie e-dowodu osobistego. Dzięki wbudowanemu chipowi dokument zyska nowe funkcje. Tłumaczymy krok po kroku, co się zmieni i jak można go otrzymać.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Czym jest e-dowód osobisty?

– E-dowód, bo tak nazywamy dowód osobisty z warstwą elektroniczną, będzie posiadał wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego.

Będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniał – w takim samym zakresie jak obecnie – do przekraczania granic – tłumaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zobacz także

Czy trzeba posiadać e-dowód?

– Wymiana ważnych dowodów na nowe nie jest obowiązkowa – odpowiedział minister Zagórski.

Czym e-dowód różni się od tradycyjnego?

Najważniejszą zmianą jest warstwa elektroniczna – wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł na przykład komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

– E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP (platforma administracji publicznej – przyp. red.), elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – mówił Zagórski.

– Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych – dodaje.

Użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika – w podobny sposób korzystamy obecnie np. z kart płatniczych.

Nowy dowód będzie także wyposażony w element identyfikacji elektronicznej („profil osobisty”), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online, co w praktyce będzie wymagało przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisanie znanego wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN.

Zobacz także

Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat.

W warstwie elektronicznej dowodu znajdą się dane posiadacza, w tym fotografia zapisana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne (aplikacja ICAO). Tym samym będzie to dokument podróży zgodny z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i dzięki temu, jak wskazuje MSWiA, posiadacz takiego dowodu będzie mógł być np. szybciej i sprawniej obsłużony na lotnisku.

Kto otrzyma e-dowody?

E-dowody odbiorą osoby, które złożą wniosek o nowy dokument 4 marca i później. Jeżeli złożysz wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 roku, otrzymasz dowód osobisty bez warstwy elektronicznej.

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Nie musisz wnioskować o nowy dokument, jeśli Twój dowód jest nadal ważny. Podobnie jak dowody, z których obecnie korzystamy, e-dowód będzie ważny przez 10 lat.

Jeżeli Twój dowód traci ważność na początku marca lub później i złożysz wniosek o nowy dokument, nie będziesz musiał uaktywniać warstwy elektronicznej przy jego odbiorze – można to zrobić później, w dowolnym momencie.

Zobacz także

Jak można złożyć wniosek o e-dowód?

Od środy 27 lutego 2019 roku, ze względu na prace techniczne, czasowo zostanie wyłączona możliwość składania online wniosków o dowód osobisty. Ponownie możliwość ta zostanie włączona od poniedziałku – 4 marca 2019 roku.

– Jeżeli ktoś planuje złożyć wniosek o dowód osobisty drogą elektroniczną, to prosimy, żeby zrobić to nie później niż do północy 26 lutego, dlatego że 27 lutego już takiej możliwości nie będzie. Natomiast osobiście w urzędach wnioski będzie można składać do 1 marca do godziny 11:30 – poinformował Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Oznacza to, że w piątek od godz. 12 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości załatwienia również pozostałych spraw dotyczących dowodu osobistego – nie będzie możliwości odbioru gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.

Manys podkreślił, że termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków o wydanie e-dowody nie jest zagrożony. 

Zobacz także

Wniosek o e-dowód można złożyć również przez platformę ePUAP według następujących kroków:

  • Zaloguj się na swoje konto na ePUAP,
  • Wejdź w „Moja skrzynka” (prawy górny róg ekranu), 
  • W pasku po lewej stronie wybierz „Operacje”. Kliknij,
  • Wybierz „Ustawienia”. Kliknij,
  • Na środku okienka, które Ci się wyświetliło, widzisz opcję „Powiadomienia mailowe”. Wśród możliwych opcji otrzymywania powiadomień – zaznacz „zawsze”. Zapisz zmiany.

Składając wniosek online, należy wpisać numer telefonu – w razie konieczności urzędnik będzie mógł zadzwonić i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

W przypadku wątpliwości w sprawie zdjęcie do e-dowodu należy udać się do stosownego urzędu i po wyjaśnieniu wątpliwości z urzędnikiem złożyć wniosek.

Wymiana dowodów na te z warstwą elektroniczna potrwa do 2029 roku.

RadioZET.pl/PAP/PTD