Zamknij

Drony. Komisja Europejska chce ujednolicenia przepisów

Piotr Drabik
13.03.2019 17:47
Drony. Od 2020 roku w krajach UE będzie obowiązek rejestracji dronów
fot. Dejan Gospodarek/Shutterstock (ilustracyjne)

Obowiązek rejestracji od 2020 roku oraz wspólne regulacje dotyczące pozwoleń na loty - to najważniejsze punkty przepisów w sprawie dronów, które zamierza wprowadzić Komisja Europejska.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Drony w Polsce stały się w ostatnich latach niezwykle popularnym źródłem rozrywki, jak i zarabiania pieniędzy.

Według raportu „Biała Księga Rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych”, napisanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, w rodzimej przestrzeni powietrznej znajduje się około 100 tys. dronów. Z kolei wartość rynku dronów wynosi ok. 150 mln zł.

Zobacz także

Jak podał portal WNP.pl, Komisja Europejska razem z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przyjęła projekt ogólnounijnych przepisów w sprawie dronów. Mają one zastąpić osobne regulacje w każdym z krajów członkowskich UE.

- Całym sercem wspieramy rozwój tych nowych technologii i usług, które są niezbędne dla postępów cyfryzacji i dekarbonizacji gospodarki europejskiej. Jednak przede wszystkim musimy zapewnić, że są one bezpieczne dla innych użytkowników przestrzeni powietrznej i ludzi na ziemi - powiedziała Violeta Bulc, unijna komisarz ds. transportu.

Zobacz także

Dotyczą one np. wymagań technicznych. Na producentów bezzałogowych urządzeń nałożono obowiązek oznaczenia każdego z dronów tak, aby instytucje kontrolujące przestrzeń powietrzną mogły bez trudu je zidentyfikować.

KE jest również za stworzeniem katalogu operacji, jakie są wykonywane za pomocą dronów - od rekreacyjnych nie wymagających dodatkowych pozwoleń po loty komercyjne, na które trzeba posiadać odpowiednie certyfikaty. Nowe regulacje wprowadzą także minimalne wymagania w zakresie szkolenia operatorów dronów.

Jeśli propozycja unijnych przepisów wejdzie w życie, to od 2020 roku będzie obowiązek rejestrowania dronów w organach krajowych państw UE.

Zobacz także

RadioZET.pl/WNP.pl/PTD