Zamknij

Codziennie mamy tysiąc prób oszustw finansowych

Olga Papiernik
30.03.2018 11:22
sto złotych
fot. east news

Liczbę prób wyłudzeń finansowych w Polsce można szacować na 1 tys. dziennie. Tylko duże banki co roku rozpoczynają ponad 40 tys. postępowań dotyczących fraudów, a biorąc pod uwagę cały sektor finansowy, to ponad 350 tys. takich spraw rocznie. Ryzykowne stało się także inwestowanie w dzieła sztuki.

Oszustwa dotyczą nie tylko banków, ale również firm leasingowych, pożyczkowych czy małych instytucji finansowych. Głównie skupiają się na płatnościach, na kartach kredytowych, na próbach wyłudzeniu VAT lub odszkodowań od firm ubezpieczeniowych.

W ostatnich latach ponad 60 proc. instytucji finansowych zetknęło się z próbą wyłudzenia na podstawie skradzionych dokumentów tożsamości. Połowa wszystkich wyłudzeń odbywa się w ten sposób, pomimo tego, iż żyjemy w świecie cyfrowym.

Oszustwa istnieją również na rynku inwestycyjnym: - Ostatnia głośna sprawa inwestowania przez platformy internetowe kosztowała Polaków ponad 15 mln zł straty i dotknęła 326 inwestorów - mówi Adam Wolski, RDM Wealth Management.

Ryzykowne próby pomnażania majątku dotyczą także dzieł sztuki. Ten sposób inwestowania prawdopodobnie pochłonął już ponad 800 mln zł oszczędności inwestorów, zaledwie przez ostatnich kilka lat.

- Pierwsze próby inwestowania, nawet na najprostsze, jak w fundusze inwestycyjne,  powinny być poprzedzone sprawdzeniem listy zastrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego - ocenia A.Wolski z RDM Wealth Management. - Zwłaszcza, że na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisanych jest już około 100 podmiotów.

MarketNews24/OP