Zamknij

Podwyżki cen prądu. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Piotr Drabik
04.03.2019 15:23
Ceny prądu 2019. Prezydent podpisał nowelizacje ustawy o cenach za energię
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cenach prądu. Przywraca ona prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wyłączne prawo do ustalania opłat za przesył i dystrybucję energii elektrycznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ceny prądu miały wzrosnąć od początku 2019 roku, zgodnie z planami spółek energetycznych. Rząd w ostatniej chwili postanowił temu zapobiec, uchwalając 28 grudnia 2018 roku specjalną ustawę.

Zmniejszyła ona akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za megawatogodzinę (MWh), obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową płaconą przez odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Ustaliła też ceny dla odbiorców końcowych w 2019 roku na poziomie z 30 czerwca ubiegłego roku.

Zobacz także

Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 roku dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Co zmienia nowelizacja ustawy o cenach prądu?

Podpisana przez prezydenta w poniedziałek nowelizacja przewiduje, że ceny stosowane przez spółki obrotu (sprzedawców energii) dla odbiorców końcowych mają odpowiadać w 2019 roku albo zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfie z 31 grudnia 2018 roku, albo – jeżeli cena ustalona jest w inny niż taryfa sposób – odpowiadać obowiązującej danego odbiorcę końcowego 30 czerwca ubiegłego roku.

Zmiany wprowadzone przez nowelizację polegają na doprecyzowaniu, że ustawa obejmuje wszystkie rodzaje umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorstwem obrotu a odbiorcą końcowym, np. będące wynikami przetargu, indywidualnych negocjacji itp.

Nowelizacja likwiduje również zapisy mówiące, że dystrybutorzy i operator przesyłowy mają w tym roku stosować stawki swoich opłat na poziomie obowiązującym 31 grudnia 2018 roku.

Rozwiązanie przewidujące, że stawki są ustalone ustawą, wzbudziło wątpliwości Komisji Europejskiej jako potencjalna ingerencja w uprawnienia regulatora rynku energii – Prezesa URE. Nowe przepisy przywracają ustalanie stawek przez regulatora.

Zobacz także

Nowelizacja umożliwia również ubieganie się o wypłatę różnicy cen energii takiemu odbiorcy końcowemu, który nie korzysta ze spółek obrotu, ale kupuje ją na własną rękę na giełdzie lub za pośrednictwem towarowego domu maklerskiego. W rezultacie pomoc polegająca na zwrocie różnicy w cenie nie będzie udzielana selektywnie, lecz wszystkim odbiorcom.

Nowe przepisy precyzują też, w jaki sposób należy obliczać średnioważoną cenę energii na rynku hurtowym, oraz to, że marża danego podmiotu jest uzależniona od łącznego wolumenu sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym.

Wielkości te będą potrzebne do obliczania wysokości należnego zwrotu różnicy ceny, jaki dostanie sprzedawca energii.

Większość najważniejszych zmian dotyczących cen prądu wejdzie w życie z chwilą opublikowania ustawy. Pozostałe zaczną obowiązywać po 14 dniach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD