Zamknij

Brutto i netto – na czym polegają różnice?

15.01.2019
Aktualizacja: 05.12.2020 15:33
Dwoje ludzi obliczających różnicę między brutto a netto
fot. Shutterstock

Brutto i netto to pojęcia, które powinien kojarzyć każdy pracownik, jednak wielu nie rozumie, na czym polega ich różnica. Czym zatem różni się brutto od netto i co wpływa na wysokość twojego wynagrodzenia?

Wielu przyszłych pracowników czuje się zakłopotanych, gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o oczekiwania finansowe. Stawki, związane z wynagrodzeniem, najczęściej są określane słowem „brutto”. Mimo że jest to słowo używane powszechnie, to nie jest ono dla wszystkich zrozumiałe. Które określenie oznacza kwotę trafiającą do naszej kieszeni? Brutto czy netto? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące was pytania i zdradzamy, jak obliczyć różnicę brutto i netto w wynagrodzeniu.

Zobacz także:  Jak szukać pracy? Jest kilka prostych i skutecznych sposobów

Brutto – czym jest?

Żeby wyjaśnić różnicę między brutto i netto, warto posłużyć się przykładem. Właśnie dzięki temu będzie wam najłatwiej zapamiętać, która kwota to ta ponoszona przez pracodawcę, a która realnie trafia do waszych kieszeni.

Na początek zajmijmy się tym, czym jest brutto. To bowiem określenie, którego zazwyczaj używają pracodawcy w rozmowie i na umowie. 

Jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej i pracodawca zaproponował ci wynagrodzenie w wysokości pięciu tysięcy złotych brutto. „Brutto” to słowo klucz – pracodawcy posługują się tym określeniem, mówiąc o wynagrodzeniu. Wynika to z tego, że „brutto” określa ogólny koszt, jaki poniesie firma za zatrudnienie pracownika. To, co powinieneś wiedzieć – na twoje konto wpłynie niższa kwota, pomniejszona o podatki VAT i składki.

Zobacz także: Szykujesz się na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak się do niej przygotować

VAT - czym jest i ile wynosi?

Czym jest tajemniczy VAT i ile wynosi? Jest to podatek od towaru i usług, który rozliczany jest w przypadku każdej umowy o pracę, umowy o dzieło, czy nawet B2B (w tym przypadku pracownik musi sam odprowadzać stawki).

VAT musi być rozliczany przy każdym świadczeniu usług przez osobę fizyczną na terytorium naszego kraju. Dlatego też przy rozliczaniu zawsze znajdziecie zapis o nim. Jego wartość się zmienia. Obecnie, w 2020 roku, standardowy VAT wynosi 23%.

Zobacz także: Własny biznes ma wiele zalet, ale jak go założyć? Podpowiadamy

Brutto – co oznacza?

Wypłata brutto to całkowita kwota, jeszcze przed odciągnięciem składek. Na całość wynagrodzenia brutto składa się wypłata pracownika netto (czyli to co trafi do jego kieszeni) oraz składki, które pracodawca jest zobowiązany odprowadzać. Jakie to składki?

  • składka na Narodowy Fundusz Zdrowia - dzięki temu pracownik może bezpłatnie korzystać z państwowej opieki medycznej
  • składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wchodzi w to między innymi ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe
  • zaliczka na podatek dochodowy - jego wysokość uzależniona jest od dochodów pracownika

Zobacz także: Faktura - jak ją wystawiać i jakie ma rodzaje? Wszystko, co musisz wiedzieć

Brutto – jakie składki?

Pracownicy często zastanawiają się, jakie składki są potrącane z ich wynagrodzenia. Dzieli się je na dwie części. Pierwszą potrąca się bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika, natomiast drugą opłaca pracodawca, przelewając w każdym miesiącu składki do ZUS.

Jakie składki wchodzą w skład wypłaty brutto i ile nas kosztują?

  • składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% wynagrodzenia brutto
  • składka na ubezpieczenie rentowe to 8% wypłaty brutto, z czego 6,5% pokrywa pracodawca
  • składka na ubezpieczenie chorobowe  jest pokrywana przez pracownika i wynosi 2,45 % brutto
  • składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi aż 19,52% brutto – pracownik i pracodawca pokrywają równo po 9,76% kwoty brutto.

Od pensji pracownika odlicza się też zaliczkę na podatek dochodowy, która jest zależna od wysokości dochodów pracownika.

Określają ją dwie stawki:

  • 18%- gdy roczny dochód nie przekracza 85 tysięcy
  • 32%- gdy roczny dochód przekracza 85 tysięcy

Zobacz także:  Ile wynosi podatek dochodowy w Polsce? [PORADNIK]

Netto – czym jest?

Wynagrodzenie netto jest wypłacane pracownikowi po potrąceniu kwoty na wszystkie składki i podatki. To pensja, którą pracownik będzie otrzymywał „ na rękę” – czyli kwota bezpośrednio trafiająca do jego portfela. W polskiej firmie kwoty brutto i netto zawsze będą się od siebie różniły. Należy pamiętać, że wiele zależy od rodzaju umowy, na którą jesteśmy zatrudnieni. 

Na przykład – jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, to zarabiając 4 tysiące złotych, otrzymasz „na rękę” 2 854 złotych. Natomiast jeśli jesteś zatrudniony na umowę zlecenie - przy tej samej kwocie otrzymasz 2 994 złotych.

Zgodnie z ustanowionym prawem, żadna wypłata nie może być niższa niż ustalona przez rząd płaca minimalna. W 2019 roku pensja minimalna wzrosła o 150 złotych i wynosi 2250 brutto, co oznacza, że do kieszeni pracowników trafi 1634 złotych.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, warto wiedzieć o tym, ile wynosi wynagrodzenie minimalne.

Zobacz także:  Czym warto pochwalić się w CV? Te zainteresowania powinieneś wpisać