Zamknij

500 plus. Jest projekt ustawy o wypłacie świadczenia na pierwsze dziecko

Piotr Drabik
19.03.2019 15:56
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Opublikowano projekt ustawy. Zasady. Od kiedy
fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd opublikował we wtorek projekt ustawy w sprawie rozszerzenia programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko. Przewiduje on m.in. przyznanie tego świadczenia dzieciom w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus po nowemu to realizacja zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Lider partii rządzącej ogłosił pod koniec lutego nowy program społeczny, którego jednym z elementów jest rozszerzenie programu Rodzina 500 plus także na pierwsze dziecko (pozostałe punkty to trzynasta emerytura, PIT 0 dla osób poniżej 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych w powiatach).

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci został we wtorek przekazany do konsultacji społecznych i opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zobacz także

500 plus na pierwsze dziecko - zasady

Zgodnie z zapowiedziami rządu projekt przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia.

"Wobec poprawiającej się, na skutek działań rządu, sytuacji budżetu państwa i istotnie większych wpływów do budżetu możliwe jest objęcie programem Rodzina 500 plus wszystkich dzieci do 18. roku życia. Pozwoli to na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa dla polskich rodzin" – wskazują autorzy projektu.

Projekt przewiduje także, że prawo do świadczenia z programu Rodzina 500 plus będą miały dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zobacz także

Zaproponowano też wprowadzenie szczególnego, trzymiesięcznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko (złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka).

Ponadto wprowadzone ma być rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres.

Zmieniony ma być także okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego.

W projekcie zapewniono również o likwidacji obowiązku rozstrzygania o przyznaniu 500 plus w drodze decyzji administracyjnej. Podobnie, jak w przypadku wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł, urzędy będą wydawać informacje o przyznaniu świadczenia rodzinom.

Jak wskazali autorzy nowelizacji, od momentu uruchomienia 500 plus wydano na ten program blisko 68 mld złotych (stan na luty 2019 roku). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18 lat.

"Objęcie wszystkich dzieci świadczeniami z programu Rodzina 500 plus spowoduje wzrost wydatków z budżetu państwa na rzecz rodzin do poziomu ok. 4 proc. PKB. Będzie to wzrost o 125 proc. wskaźnika udziału wydatków na politykę rodzinną w PKB w stosunku do wydatków z roku 2015. Poziom wydatków na politykę rodzinną stawia Polskę w samej czołówce państw europejskich i jest dowodem na to, że wsparcie rodzin jest priorytetem Rządu" - napisano w projekcie ustawy.

Zobacz także

Morawiecki zachwalał nowe 500 plus

Projekt ustawy w sprawie 500 plus na pierwsze dziecko rząd przedstawił w Rybiu (woj. mazowieckie), podczas spotkania z dziećmi i rodzicami korzystającymi ze świetlicy środowiskowej "Świetlik". 

- Startujemy z tym projektem, z konsultacjami społecznymi projektu, który, myślę, że będzie bardzo dobrze odebrany, to jest projekt 500 plus na każde dziecko, na pierwsze dziecko. Będą to wszystkie te pierwsze dzieci, które nie były wcześniej uwzględnione w związku z kryterium dochodowym – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że to "największa inwestycja ostatnich 30, a może 130 lat". - Już za kilka lat ta inwestycja będzie przynosić ogromny zwrot w lepszym wykształceniu, lepszym zdrowiu naszych dzieci, w lepszym przygotowaniu do życia zawodowego – to jest coś, co daje nam ogromną radość – przekonywał.

Morawiecki podkreślał, że program 500 plus na pierwsze dziecko da także impuls fiskalny i zaznaczył, że "demografia i inwestycje" to dwa cele jego rządu.

Zobacz także

500 plus na pierwsze dziecko - od kiedy wnioski?

Z kolei Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że we wtorek projekt zostanie skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych, a projekt noweli ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci trafi do Rady Dialogu Społecznego.

Konsultacje – jak dodała Rafalska – potrwają 21 dni.

- Czekamy na te wszystkie uwagi, a tak naprawdę tą zmianą realizujemy marzenie polskich rodzin, które wydawało się odległe, że niemożliwe będzie finansowanie tego programu na każde dziecko, ale to kontynuacja naszej kompleksowej polityki rodzinnej – mówiła.

Poinformowała, że ze zmienionego programu 500 plus skorzysta łącznie 6 mln 800 tys. dzieci, w tym, poza 0,5 mln jedynaków, których rodzice spełniali kryteria dochodowe dotychczas, dodatkowo 2 mln jedynaków.

Rafalska dodała, że koszty projektu to 41 mld zł w roku budżetowym, a w 2019 roku ponad 31 mld zł.

- Ta wersja programu to jest też rozwiązanie tych problemów, z którymi się spotykaliśmy poprzednio, a więc samotnych matek, osób z dziećmi niepełnosprawnymi, osób pracujących, które po przekroczeniu kryterium dochodowego nie mogły z tego programu skorzystać – tłumaczyła.

Rafalska poinformowała, że składanie wniosków przez internet rozpocznie się 1 lipca, a w wersji papierowej 1 sierpnia. Ponadto – jak dodała – samorząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji, a jeśli decyzja zostanie wydana po tym terminie, to nastąpi wyrównanie wypłacenia świadczenia od 1 lipca.

Zobacz także

- Będzie to dotyczyło również tych rodzin, które nie są rodzinami tylko z jedynakami, ale z różnych powodów nie korzystały też z tego świadczenia i dzisiaj trzeba złożyć ten wniosek, ale również rodziny, które otrzymywały świadczenia na drugie i kolejne dzieci wchodzą już w nowy okres zasiłkowy i będą składały oczywiście wnioski też od 1 lipca – powiedziała.

Rafalska poinformowała, że ze świadczenia będą mogły korzystać też dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i zaznaczyła, że rodziny, którym urodziło się dziecko będą miały trzy miesiące, a nie jak dotychczas miesiąc na złożenie wniosku.

Minister rodziny podkreślała, że wnioski, które należy złożyć, zostaną w istotny sposób uproszczone, ponieważ nie będzie badane kryterium dochodowe. - Wnioski są proste, zmienione, nie będzie wydawania decyzji, tylko będzie informacja o tym, że świadczenie zostaje przyznane – powiedziała.

Obecnie w ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD