Zamknij

500 plus na pierwsze dziecko. Projekt ustawy uchwalony przez rząd

Piotr Drabik
16.04.2019 10:44
500 plus na 1 dziecko 2019. Projekt ustawy uchwalony przez rząd. Od kiedy. Zasady
fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd przyjął projekt w sprawie rozszerzenia programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko. Ustawa zakłada wypłatę rozszerzonego świadczenia od 1 lipca 2019 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus, które do tej pory przysługiwało rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko, ma według planów rządu zostać rozszerzone także na pierwszego potomka. We wtorek gabinet Mateusza Morawieckiego przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Rząd chwali nowe 500 plus

 Przeszliśmy rewolucję, pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową, rewolucję gospodarczą. Ona powoduje, że dzisiaj mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych przy zrównoważeniu czynników makroekonomicznych – wskazał premier. 

Zobacz także

- W długim horyzoncie czasowym: 10, 20, 30 lat, program 500 plus, program, który ma służyć dzietności, ma służyć temu, żeby poprawić demografię Polski, żeby była młodzież, która będzie potem pracowała i na nasze emerytury, i na rozwój gospodarczy całego kraju. To po to tworzymy ten program – dla długofalowego rozwoju Polski – argumentował Morawiecki.

Dodał, że skutki programu będą widoczne także w perspektywie kilku, kilkunastu lat. Wskazał, że rodziny korzystające już ze świadczenia 500 plus więcej inwestują m.in. w zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy wakacyjne i w sport.

Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że program 500 plus był "przełomem polskiej polityki społecznej, który położył znakomite fundamenty pod kompleksową politykę rodzinną, jakiej w Polsce nie znano".

Zobacz także

Rafalska wskazała, że program realizuje trzy podstawowe cele. - Po pierwsze – poprawa dzietności, po drugie – redukcja ubóstwa, w tym likwidacja ubóstwa dzieci, i po trzecie – inwestycja w kapitał ludzki – powiedziała minister.

Wskazała, że do tej pory ze świadczenia korzystało 53 proc. polskich dzieci do 18 lat.

- Po zmianach liczba ta wzrośnie do 6 mln 800 tys. dzieci. Największy wzrost nastąpi wśród jedynaków, których do tej pory było niemalże pół miliona, w tej chwili liczba ta wzrośnie o 2 mln – powiedziała szefowa MRPiPS.

Poinformowała, że do tej pory do rodzin trafiło już prawie 69 mld zł z programu 500 plus.

Rafalska przypomniała, że zmiany wejdą w życie w lipcu tego roku. - Od lipca będzie można składać wnioski online o 500 plus. Od sierpnia także tradycyjnie, papierowo – powiedziała minister.

500 plus – zasady

Zgodnie z zapowiedziami rządu projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Zobacz także

Autorzy projektu podnoszą, że wobec poprawiającej się, na skutek działań rządu, sytuacji budżetu państwa i istotnie większych wpływów do budżetu, możliwe jest objęcie programem „Rodzina 500 plus” wszystkich dzieci do 18. roku życia.

Pozwoli to – jak ocenili – na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa dla polskich rodzin.

W 2019 r. wnioski o świadczenie na okres od 1 lipca 2019 r. będzie można składać od 1 sierpnia, a drogą elektroniczną od 1 lipca. Złożenie wniosku do końca września gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca br.

Od momentu uruchomienia na program Rodzina 500 plus przeznaczono prawie 68 mld zł (stan na luty 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci (52 proc. wszystkich dzieci do 18 lat).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD