Zamknij

Zmiany w podatkach VAT. Ile zapłacimy za soki i nektary?

Piotr Drabik
04.03.2019 16:06
Zmiany VAT 2019. Wyższe stawki podatkowe na soki i nektary
fot. HelloRF Zcool/Shutterstock (ilustracyjne)

Resort finansów planuje zmianę stawek podatkowych na napoje. Soki i nektary będą podlegać 5 proc. stawce VAT, a napoje zawierające tylko 20 proc. wkładu owocowego lub mniej zostaną obłożone 23 proc. stawką.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Komitet Stały Rady Ministrów (KSRM - przyp. red.) przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Został on przekazany do dalszych prac. Niewykluczone, że rząd przyjmie projekt na jednym z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów - powiedział wiceminister finansów Filip Świtała.

Dodał, że zgodnie z ustaleniami po KSRM, soki i nektary będą objęte 5 proc. stawką, a 23 proc. VAT-em napoje z 20 proc. lub niższym wkładem owocowym.

- To efekt dwóch kompromisów, na które się zgodziliśmy. Początkowo chcieliśmy, aby tylko soki korzystały z 5 procent stawki VAT, a nektary i napoje były opodatkowane 23 procent stawką. Najpierw przystaliśmy na propozycję, aby nektary objąć 8 procent VAT-em, a potem, po dyskusji z producentami zgodziliśmy się, aby korzystały one – podobnie jak soki - z 5 procent VAT-u – powiedział.

Zobacz także

Kiedy nowe stawki podatkowe?

Poinformował, że resort finansów chce, by od czerwca przedsiębiorcy mogli występować o tzw. wiążącą informację stawkową (WIS), a kolejne pół roku mieliby na przygotowanie się do wejścia w życie matrycy (pierwotnie zamierzano, że informacja stawkowa ruszy 1 kwietnia br. – przyp. red.).

- Naszym zamiarem jest przeprowadzenie jak najszybciej procesu legislacyjnego, aby powstała możliwość prawna pytania o stawki, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Mam nadzieję, że projekt w najbliższych tygodniach trafi do Sejmu – powiedział wiceminister.

Świtała dodał, że resort planuje, aby od 1 czerwca tego roku zaczęła obowiązywać 5 proc. stawka na e-booki oraz 8 proc. stawka na e-prasę w miejsce 23 proc. podatku.

- Zależy nam, aby e-booki i e-prasa zostały jak najszybciej zrównane stawkowo z książkami tradycyjnymi i prasą tradycyjną – poinformował minister.

Konsultacje projektu rozpoczęły się jesienią zeszłego roku. Ministerstwo finansów tłumaczyło wówczas, że celem zmian jest uproszczenie i uporządkowanie oraz racjonalizacja systemu stawek VAT.

Towary mają być przypisane nomenklaturze scalonej, tzw. CN. Kody dla usługi będą oparte o nową klasyfikację wyrobów i usług PKWiU.

Zobacz także

Jak zmienią się stawki podatkowe?

Uproszczenia mają np. objąć wiele produktów spożywczych. Najniższą 5 proc. stawką będzie objęte pieczywo, czy ciastka, które obecnie podlegają trzem stawkom: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. w zależności do daty przydatności od spożycia.

Jedną 5 proc. stawką będą np. objęte owoce tropikalne, cytrusy, pistacje, migdały itp. Przyprawy mają być opodatkowane 8 proc. stawką.

Wzrośnie natomiast z 5 proc. do 23 proc. VAT na owoce morza np.: ośmiornice, homary, kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże. Zaplanowano wydawanie wiążących informacji stawkowych, które będą chroniły wszystkich w łańcuchu dostaw produktu objętego danym kodem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD