Zamknij

Zainteresowanie polityką fiskalną USA ciągle rośnie

Olga Papiernik
22.12.2017 16:16
Zainteresowanie polityką fiskalną USA ciągle rośnie
fot. Agencja Gazeta

Nadchodzący krótszy świąteczno-noworoczny tydzień zapewne tradycyjnie będzie charakteryzował się niższą aktywnością inwestorów i przez to niższą płynnością na rynku. W ostatnich dniach tego roku oraz w pierwszym tygodniu 2018 roku w centrum uwagi rynkowej pozostanie wątek fiskalny w USA, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

"Jeśli prezydent Tramp, zgodnie z oczekiwaniami, podpisze ustawę podatkową sytuacja rynkowa powinna pozostać stabilna (choć już z tego tytułu trudno oczekiwać dodatkowych pozytywnych impulsów dla rynku finansowego). Z kolei, gdyby negocjacje dot. zawieszenia PAYGO wskazały na ryzyko opóźnienia podpisania reformy podatkowej przez prezydenta poza pierwsze dni stycznia, z początkiem przyszłego roku bardziej prawdopodobna wydaje się korekta rynkowa, biorąc pod uwagę bardzo dobrą sytuację rynkową globalnie z ostatnich tygodni roku" - czytamy w raporcie tygodniowym.

Uwaga rynków finansowych w pierwszym tygodniu 2018 r. skupiona będzie także na serii publikacji istotnych danych planowanych w tym okresie (dane z rynku pracy USA, wskaźniki koniunktury gospodarczej, inflacja).

"Trudno jednak oczekiwać, by dane ze sfery gospodarczej były w stanie zniwelować ewentualne pogorszenie nastrojów z tytułu niepewności dot. obszaru polityki fiskalnej, szczególnie, że po ostatniej serii pozytywnych niespodzianek, poprzeczka dla pozytywnego zaskoczenia rynku wydaje się być zawieszona wysoko" - wskazali analitycy.

W przypadku rynków europejskich ryzyko związane z Katalonią nie musi okazać się - według nich - czynnikiem trwale negatywnym dla rynków europejskich, gdyż trzy pro-niepodległościowe partie w Katalonii różnią się w radykalizmie oraz programie dot. przyszłości Katalonii, co częściowo ogranicza ryzyko znaczącej eskalacji ryzyka w Hiszpanii.

"Niemniej biorąc pod uwagę ten czynnik, jak i nadal aktualny wątek wcześniejszych wyborów we Włoszech (zgodnie z doniesieniami medialnymi prawdopodobne rozwiązanie na przełomie roku parlamentu przez prezydenta Włoch), ewentualna kombinacja niekorzystnych informacji z tych krajów mogłaby poskutkować negatywnymi nastrojami na europejskich rynkach. Tym samym, po bardzo optymistycznych na globalnych rynkach ostatnich tygodniach bieżącego roku, 2018 rok może rozpocząć się od większej ostrożności inwestorów i słabszych nastrojów globalnie. Gdyby taki scenariusz był realizowany, zapewne także polskie aktywa finansowe mogą odnotować korektę wobec mocnych poziomów notowań obserwowanych pod koniec 2017 roku" - podsumowano w raporcie.

ISBnews/OP