Zamknij

Podatek od wymiany walut. Tłumaczymy krok po kroku [PORADNIK]

06.09.2019 16:10
Wymiana walut podatek dochodowy 2019. Jak obliczyć? Ile wynosi? Poradnik
fot. Africa Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

Zysk uzyskany dzięki wymianie walut jest przychodem, a w rezultacie - od tej kwoty należy odprowadzić podatek, choć nie dotyczy to osób, które np. wracają z wakacji zagranicznych i wymieniają jednorazowo zagraniczną walutę. Tłumaczymy krok po kroku, kto musi to robić, jak obliczyć i ile wynosi podatek od wymiany walut. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Czy od wymiany walut trzeba płacić podatek VAT?

Wymiana walut, czyli transakcje sprzedaży i kupna zagranicznych walut, jest zwolniona z podatku VAT. Stanowi o tym art. 41 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług, w którym wymienione są zwolnienia od płacenia VAT-u.

Podatku VAT nie trzeba płacić za przelewy, wpłaty i wypłaty związane z obsługą wymiany walut. Bez względu na to, czy wymiana walut dokonywana jest w stacjonarnym kantorze, jak i internetowym. 

Zobacz także

Co z handlem monetami i banknotami numizmatycznymi? Również art. 41 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że wolne od podatku VAT nie są transakcje "banknotami i monetami będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu oraz banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną".

Czy od wymiany walut trzeba płacić podatek PIT?

Jednak w myśl przepisów podatkowych od każdego przychodu, który nie znajduje się w obowiązującym spisie wyłączeń od opodatkowania, należy odprowadzić podatek dochodowy.

Wśród wyłączeń nie znajduje się sprzedaż i zakup walut. To oznacza, że musimy od tych transakcji zapłacić podatek PIT. A dokładnie od różnicy pomiędzy kursem kupna i lepszym dla nas kursem sprzedaży waluty. W zależności od wysokości tej różnicy, należy odprowadzić podatek od obowiązującej skali podatkowej.  

Zobacz także

Jednak jak zauważa portal Dobrykantor.pl, osoba fizyczna np. wracająca z wakacji i dokonująca jednorazowej wymiany waluty, nie musi obawiać się fiskusa. Sprawa ma się zupełnie inaczej, jeśli transakcje walutowe mają charakter zorganizowany, powtarzalny i opiewa na duże kwoty.

Dla urzędów skarbowych nie będzie miał znaczenia fakt prowadzenia działalności gospodarczej - wystarczy, że przychody z tytułu wymiany walut wypełnią znamiona zorganizowanej działalności.

Rozliczenie się z transakcji walutowych dotyczy również przedsiębiorców. Inaczej, niż w przypadku osób fizycznych, oni muszą wykazać straty i zyski wynikające ze zmiany kursu walut. 

Aby to ustalić, przedsiębiorcy mają do wyboru jedną z trzech metod obliczenia podatku:

  • FIFO (first in, first out) – najpierw rozliczenie kursów wpływu tych walut, które zostały uzyskane przez podatnika jako najwcześniej,
  • LIFO (last in, first out) – najpierw rozliczenie kursów tych walut, które zostały uzyskane przez podatnika najpóźniej,
  • metoda średniej ważonej – obliczenie średniej ważonej z kursów historycznych, wówczas kurs jest jednolity dla wszystkich walut.

Zobacz także

Jeśli kurs sprzedaży waluty będzie niższy o więcej niż 5 proc. w stosunku do średniego kursu Narodowego Banku Polskiego, to urząd skarbowy może poprosić o wyjaśnienia.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy zapomnieli lub nie mieli świadomości obowiązku zapłaty podatku od wymiany walut, mogą jedynie liczyć na tzw. czynny żal. Mówi o nim art. 16a Kodeksu karnego skarbowego:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa albo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 508, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Art. 16a Kodeksu karego skarbowego

Zobacz także

RadioZET.pl/Dobrykantor.pl/eKantor.pl