Zamknij

Wielka Brytania wprowadza podatek na cukier w walce z otyłością

Olga Papiernik
06.04.2018 10:33
otyła kobieta siedzi na ławce w essex
fot. EAST NEWS

W piątek Wielka Brytania dołączyła do Francji, Norwegii i Meksyku, wprowadzając podatek od cukru na napoje bezalkoholowe, próbując zwalczyć otyłość i próchnicę zębów u dzieci.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Najlepiej sprzedające się marki, takie jak Fanta, Ribena i Lucozade już zmniejszyły zawartość cukru w swoich produktach, aby uniknąć podatku, ale Coca-Cola i Pepsi będą trzymać się tych samych przepisów, które zawierają więcej niż 10 gramów na 100 ml.

- Nasze nastolatki każdego roku spożywają prawie roczną wanne w słodkich napojach, podsycając niepokojący trend dotyczący otyłości - powiedział minister zdrowia publicznego Steve Brine.

- Opłata jest przełomową polityką, która pomoże ograniczyć spożycie cukru.

Rząd ma nadzieję, że uda mu się pozyskać 250 milionów funtów (335 milionów euro, 274 milionów euro) rocznie, które wyda m.in. na kluby sportowe.

Były minister finansów George Osborne, który ujawnił politykę podatkową podczas sprawowania urzędu, uważa, że koktajle mleczne zawierające duże ilości cukru mogą być przedmiotem dalszych działań.

- Podejrzewam, że podatek na cukier zacznie być rozszerzany na takie rzeczy jak produkty mleczne, co mnie zaniepokoiło przede wszystkim dlatego, że chciałem ustalić argumenty za podatkiem od cukru - powiedział BBC Newsnight.

jwp/dt/ser/COCA-COLA/OP