Zamknij

Wątpliwości wokół portalu z PIT-ami. Były szef sprawdzi ile zarabiamy w nowej pracy?

Piotr Drabik
20.02.2019 18:20
Twój e-PIT 2019. Resort finansów wyjaśnia wątpliwości wokół bezpieczeństwa Twojego e-PIT-a
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

System Twój e-PIT pozwala pracodawcy sprawdzić inne źródła dochodu swojego pracownika oraz dla kogo przekazał jeden procent podatku - alarmował "Dziennik Gazeta Prawna". Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek zapewnił, że dane z portalu podatkowego są bezpieczne, a "wątpliwości będą chcieli jak najszybciej rozwiać".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Twój e-PIT to dostępna od 15 stycznia usługa Ministerstwa Finansów, która pozwala na rozliczenie się z przychodów za ubiegły rok przez internet. Rozliczenie z podatku jest wykonywane przez fiskus, dlatego nie ma konieczności samodzielnego wypełniania PIT-a.

Szef ma wgląd w PIT małżonka?

Jak podał w środę "Dziennik Gazeta Prawna", usługa Twój e-PIT umożliwia dostęp do tajemnic skarbowych.

Pracodawca może za jego pomocą w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy jego pracownik ma inne źródła dochodu. W rezultacie może się dowiedzieć, m.in. czy podwładny pracuje na boku oraz jakiej organizacji pożytku publicznego (OPP) przekazuje 1 procent swojego podatku.

Zobacz także

Według dziennika pracodawca może wprowadzić własne poprawki, m.in. zmienić numer obdarowanej OPP lub usunąć uwzględnioną ulgę (np. prorodzinną), a nawet wykazaną nadpłatę przenieść do rubryki "do zapłaty". Co więcej - byli pracodawcy nadal będą mogli dowiadywać się, ile zarabiamy w nowej firmie.

Zdaniem gazety szef lub księgowa mogą sprawdzić również dochody małżonka pracownika, bo w systemie widoczny jest ich wspólny PIT. 

Resort finansów odpowiada

Do wątpliwości odniósł się rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

- Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zmagazynowanych w tym systemie (Twój e-PIT - przyp. red.), to są one bezpieczne. I zostało to potwierdzone stosownym audytem przez specjalistyczny podmiot - zapewnił

- Metoda uwierzytelniania kwotą przychodów jest stosowana w rozliczeniach z podatnikiem od wielu lat, do tej pory nie zanotowaliśmy nadużyć w tym zakresie. Przede wszystkim należy pamiętać, że posługiwanie się danymi innych osób i w ten sposób próbowanie pozyskania informacji chronionych jest nielegalne, jest to po prostu przestępstwo, za które grożą dotkliwe kary - dodał Jurek.

Zobacz także

Wskazał, że system rejestruje wszystkie logowania i dlatego w sytuacjach, które wskazywałyby na nieuprawnione działania, resort finansów jest gotowy (na wezwanie właściwych organów) do przekazania informacji, na przykład o IP komputera czy sieci, z której korzystał użytkownik.

- Trzeba pamiętać, że usługa Twój e-PIT jest pionierskim rozwiązaniem, nie tylko w skali kraju, ale także w Europie i jesteśmy przygotowani na jej udoskonalanie. Istotne są wszystkie sygnały, które mogą w tym pomóc. Weryfikujemy także dzisiejsze informacje, a skoro pojawiają się pewne wątpliwości, to będziemy chcieli je jak najszybciej rozwiać, proponując dodatkowe mechanizmy zabezpieczeń - tłumaczył rzecznik resortu finansów.

Na czym polega Twój e-PIT?

Od 15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W jej ramach urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38.

Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Zeznanie podatkowe ma być dostępne na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia.

Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL oraz podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku podatnik może uzyskać dostęp do swojego zeznania. Jest tam ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspierał w poprzednim zeznaniu.

Zobacz także

Jeżeli podatnik nic nie będzie chciał zmienić, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli będzie chciał skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć jeden procent.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia.

Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

RadioZET.pl/PAP/PTD