Zamknij

Szef Google: większość podatków płacimy w Stanach Zjednoczonych

Piotr Drabik
28.01.2019 14:59
Szef Google Sundar Pichai o płaceniu podatków w Polsce
fot. Sundry Photography/Shutterstock (ilusracyjne)

Dyrektor generalny koncernu Google Sundar Pichai podczas wizyty w Polsce powiedział, że większość podatków gigant internetów płaci w Stanach Zjednoczonych. Firma w Polsce generuje nawet miliard złotych rocznie przychodu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

– W ostatniej dekadzie Google zapłaciło średnio 26 proc. podatków. Większość w Stanach Zjednoczonych. Tak jest zbudowany światowy system podatkowy dla międzynarodowych firm – tak Sundar Pichai mówił w wywiadzie dla portalu Money.pl.

Gdzie Google płaci podatki?

Dodał, że Google prowadzi dialog z OECD (Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) w sprawie podatków. CEO (z ang. dyrektor generalny) Google podkreślił, że kierowany przez niego koncern „przestrzega i będzie przestrzegać wszystkich przepisów podatkowych”.

Zobacz także

– Internet jest globalny. Działamy w ponad 100 krajach na świecie. Dziś większość naszej wartości tworzymy w Stanach Zjednoczonych i tam płacimy większość podatków – powiedział w wywiadzie Pichai, który jest szefem Google od 2015 roku. 

Według Money.pl w Polsce Google notuje rocznie nawet miliard przychodu, z czego płaci zaledwie kilka milionów złotych podatku w naszym kraju.

Dodał, że Google tworzy centra inżynieryjne w wielu miejscach na świecie i przez podobne inwestycje więcej pieniędzy z tytułu zapłaconych podatków ma trafić do innych krajów.

Zobacz także

Jakie plany ma Google w naszym regionie?

– Google rośnie w Europie Środkowej szybciej niż w krajach Europy Zachodniej – argumentował szef internetowego giganta. Liczbę użytkowników kierowanych przez niego serwisów w naszej części starego kontynentu oszacował na 100 milionów.

Zdaniem Pichai Google może w Polsce i krajach sąsiednich zainwestować w centra inżynieryjnie pracujące nad rozwojem systemu operacyjnego na urządzenia mobilne Android oraz chmury obliczeniowej.

Podczas wizyty w Polsce 21 stycznia CEO Google wskazał na duży potencjał naszego regionu w rozwoju innowacyjnej gospodarki. 

– Wierzymy, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej za sprawą bardzo dobrego systemu edukacji, utalentowanych kadr i otwartości na nowe technologie są w szczególnie uprzywilejowanej pozycji, aby rozwijać potencjał gospodarki cyfrowej – ocenił.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/PAP/PTD