Zamknij

Sprzedaż na Allegro. Jaki podatek? [PORADNIK]

06.06.2019 15:27
Sprzedaż na Allegro podatek 2019. Od osób fizycznych. Jaki podatek. Bez działalności gospodarczej
fot. Casimiro PT/Shutterstock (ilustracyjne)

Tylko pod pewnymi warunkami można uniknąć odprowadzenia podatku za sprzedawanie przedmiotów na Allegro. Tłumaczymy, kto musi zapłacić podatek za wystawione w serwisie przedmioty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Allegro, czyli największy polski portal e-commerce, co miesiąc odzwiedza około 16 milionów użytkowników. Serwis oferuje nie tylko kupowanie produktów z wielu kategorii, ale i prowadzenie sprzedaży.

Przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne mają obowiązek rozliczać się z fiskusem ze swoich dochodów, bez względu na źródło ich pochodzenia. Nie inaczej jest w przypadku dochodów uzyskiwanych na Allegro.

Zobacz także

Podatek od sprzedaży na Allegro – osoba fizyczna

Jeśli użytkownik bez własnej działalności gospodarczej dokonuje okazjonalnej sprzedaży na Allegro, nie musi martwić się opodatkowaniem, jeżeli od dnia nabycia/wytworzenia produktu/usługi do dnia sprzedaży minęło 6 miesięcy. Ten okres jest liczony od końca miesiąca, w którym dokonano nabycia rzeczy.

Z kolei, jeżeli od dnia nabycia do dnia sprzedaży rzeczy nie minęło 6 miesięcy, wówczas trzeba taki dochód wykazać w zeznaniu PIT-36 i zapłacić odpowiedni podatek.

Należy go wpisać w rubryce „odpłatne zbycie rzeczy” – wpisać uzyskany przychód (faktyczną uzyskaną kwotę), koszty uzyskania przychodu (cenę, za jaką została kupiona dana rzecz, opłaty, jakie ponieśliśmy, aby nabyć daną rzecz, np. podatek VAT, podatek PCC, opłaty rejestracyjne, opłaty notarialne, zapłacone odsetki, prowizje itd., koszty wytworzenia danej rzeczy) oraz dochód, czyli przychód po odjęciu kosztów.

Zobacz także

Przykład:

Maria w maju 2019 sprzedała na allegro łóżeczko dziecięce za kwotę 1000 zł. Kupiła go w styczniu 2015 za kwotę 800 zł. Maria nie musi wykazywać w zeznaniu podatkowym PIT uzyskany przychód z tytułu sprzedaży na Allegro, bo od wytworzenia do sprzedaży minęło co najmniej pół roku.

Podatek od sprzedaży na Allegro – osoba fizyczna

Okazuje się, że według urzędników fiskusa na sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej nie wpływa zarejestrowanie jej jako firmy. Uzyskiwanie dochodów w sposób ciągły i zorganizowany jest wystarczającym powodem dla urzędu skarbowego, aby stwierdzić prowadzenie działalności gospodarczej.

Taki przykład mogą stanowić przychody ze sprzedawania produktów i usług przez Allegro.

Zobacz także

Zgodnie z artykułem 5a punkt 6 ustawy o PIT, uznaje się za działalność zarobkową:

  • wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  • polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu, i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

Jeśli fiskus uzna działalność prowadzoną na Allegro jako zarobkową, to konieczne jest odprowadzenie podatków takich samych, jak z działalności gospodarczej. 

Może ona zostać policzona według skali podatkowej (dwie stawki – 18 i 32 proc.) lub podatku liniowego (19 proc.).

Podatek trzeba również odprowadzić, jeśli zyski użytkownika ze sprzedaży na Allegro nie przekroczyły 3091 zł w ciągu roku – jeśli to jego jedyny dochód. To wysokość kwoty wolnej od podatku.

Przy prowadzeniu działalności zarobkowej, w przypadku przekroczenia progu 200 000 zł, zazwyczaj należy rejestrować się dla celów podatku VAT. Jeśli sprzedajesz na wielu kontach, należy wziąć pod uwagę łączną sprzedaż na wszystkich Twoich kontach.

W niektórych przypadkach, na przykład przy sprzedaży wyrobów jubilerskich i w przypadku podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej w Polsce, zwykle trzeba zarejestrować się dla celów VAT już od pierwszej transakcji. 

Warto również pamiętać, że Krajowa Administracja Skarbowa regularnie śledzi transfery na takich portalach, jak Allegro. Urzędnicy fiskusa mogą zażądać od administratora portalu danych na temat interesujących ich przepływów finansowych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Allegro/Pitax.pl/Poradnikprzedsiebiorcy.pl