Zamknij

Split payment - co tak naprawdę podpisał Prezydent Andrzej Duda

Rafał Mandes
22.12.2017 22:47
Split payment - co tak naprawdę podpisał Prezydent Andrzej Duda
fot. Helloquence/Unsplash

Branża nowoczesnych technologii z satysfakcją przyjęła informację o podpisaniu ustawy o split payment przez prezydenta - komentuje w wydanym w piątek oświadczeniu prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą możliwość rozliczania transakcji związanych z podatkiem VAT w formie podzielonej płatności (split payment).

"Stosowanie podzielonej płatności spowoduje zwiększenie wpływów z podatków do budżetu państwa oraz poprawi sytuację samych przedsiębiorców" – ocenił w wydanym przez Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" oświadczeniu prezes ZIPSEE Michał Kanownik.

Jednocześnie zdaniem ZIPSEE "Cyfrowa Polska", należy zrobić wszystko, aby w przyszłości taki mechanizm był stosowany przez przedsiębiorców obligatoryjnie. Tylko bowiem obligatoryjność podzielonej płatności, ich zdaniem, stanie się skuteczną bronią w walce z oszustami podatkowymi. Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada dobrowolność stosowania rozwiązania.

"Split payment to narzędzie, które może pomóc zwalczyć problem oszustw podatkowych kompleksowo. Jeśli stałby się obligatoryjny dla branż wrażliwych, jak np. sektor elektroniczny czy innych branżach szczególnie narażonych na oszustwa, byłaby to prawdziwa rewolucja" – mówi cytowany w oświadczeniu Michał Kanownik.

W jego przekonaniu większość firm z tego sektora na dowód tego, że działa transparentnie będzie dobrowolnie korzystać z mechanizmu podzielonej płatności. Sam Związek będzie ich do tego namawiał.

"Split payment będzie bowiem ważnym elementem weryfikującym kontrahentów. Stosujące go firmy nie będą narażały się na ryzyko zawarcia transakcji z oszustem podatkowym. Tym bardziej, że ustawa przewiduje szereg ułatwień i profitów dla tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się przejść na split payment" – ocenia Kanownik.

Mechanizm podzielonej płatności, jak przypomina oświadczenie, zakłada, że kwota płatności będzie automatycznie dzielona na kwotę netto, która trafi na podstawowe konto sprzedającego, oraz kwotę podatku, która bezpośrednio wpłynie na rachunek VAT. Z tego rachunku przedsiębiorca będzie mógł regulować jedynie dwa rodzaje zobowiązań: wobec innych płatników VAT oraz urzędu skarbowego. W tej sytuacji dostawca nie będzie miał możliwości wyprowadzenia pieniędzy z VAT poza system.

Mechanizm split payment w wyniku decyzji parlamentu zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r., czyli o trzy miesiące później niż pierwotnie zakładał rządowy projekt.

ZIPSEE "Cyfrowa Polska" w oświadczeniu negatywnie ocenił tę zmianę uznając, że "opóźnienie wprowadzenia rozwiązania w życie jest niepotrzebne i szkodliwe dla budżetu i biznesu".

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.

Zobacz także

Piotr Śmiłowicz/PAP/RM