Zamknij

Rząd zrobi porządek ze stawkami VAT od towarów i usług?

Olga Papiernik
04.04.2018 17:37
sklep
fot. EAST NEWS/BARCZ

W ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Paweł Gruza powiedział, że budowana jest nowa matryca stawek VAT.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług reguluje opodatkowanie towarów i usług. Podatek od towarów i usług stanowi dochód budżetu państwa.

Aktualnie w Polsce stawki podatku VAT wynoszą: 23%, 8%, 5% i 0%.

23 proc. jest podstawą podatku VAT,

8 proc. jest stawką obniżoną na m.in. winogrona, owoce cytrusowe, chili, papryka słodka, kolendra, kminek, drewno opałowe, pieczywo świeże, cukier, kuskus.

5 proc. jest stawką obniżoną na m.in. owoce pestkowe, jagody, orzechy laskowe i włoskie, 

Stawka 0 proc. ma natomiast zastosowanie w eksporcie i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, nie ma obowiązku naliczenia podatku VAT np. przez dostawcę towarów.

Dziś Ustawa o VAT jest pełna bubli. Dla przykładu chipsy ziemniaczane to 8 proc., ale kukurydziane - aż 23 proc. VAT. Musztarda - 23 proc., a sos musztardowy - 8. Woda mineralna to ledwie 8 proc., źródlana - już 23 proc. - podaje portal money.pl  Dlatego, jak zapowiada wiceminister Paweł Gruza - Próbujemy dokonać racjonalizacji systemu stawek.

W Polsce toczyły się luźne rozmowy na temat ujednolicenia stawki VAT na wszystkie towary i usługi. Gdyby pomysł ten doszedł do skutku, stawka wyniosła by 17%, zamiast podstawy 23%. To rozwiązanie też nie jest idealne. Wiele produktów by podrożało np. świeże pieczywo, lekarstwa. Plusem były by niższe ceny w sklepach.

Nie ma jeszcze oficjalnych danych dot. wejścia w życie jakichkolwiek zmian w stawkach VAT od towarów i usług.

next.gazeta.pl/money.pl/OP

pitformat_billboard_750x100_v1