Zamknij

Rząd pod naciskiem Brukseli zmienił podatek od sklepów - kto będzie musiał go płacić?

Olga Papiernik
22.06.2018 11:34
sklep
fot. east news

Rząd pod naciskiem Brukseli zmienił podatek od sklepów. Teraz zapłacą go wszyscy oddający budynki w najem - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

"Uchwalone w ubiegłym tygodniu zmiany w ustawach podatkowych wprowadzają nowy podatek majątkowy" - informuje gazeta. "Zapłacą go wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają budynki warte łącznie ponad 10 mln zł i wynajmują lub dzierżawią je innym. Taką formę przyjął podatek, który pierwotnie miał obciążać hipermarkety. Komisja Europejska stwierdziła, że jest niesprawiedliwy, ale rząd się z niego nie wycofał; wręcz przeciwnie - rozszerzył poza branżę handlową" - czytamy w dzienniku.

Jak podaje "Rz", "eksperci są zdziwieni konstrukcją i sposobem wprowadzenia nowej daniny. - To niemal podatek katastralny - ocenia Konrad Turzyński z kancelarii KNDP, nawiązując do podatków majątkowych obowiązujących w Europie Zachodniej. Z kolei specjalizująca się w doradztwie podatkowym Sylwia Rzymkowska niepokoi się, że tak poważne zmiany wprowadzono bez konsultacji z zainteresowanymi".

Rz/PAP/OP