Zamknij

Rozliczenie PIT można składać tylko do północy 30 kwietnia

Piotr Drabik
30.04.2019 10:05
Rozliczenie PIT 2019. Tylko do 30 kwietnia jest czas na złożenie PIT-a
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Tylko do północy 30 kwietnia jest czas na złożenie deklaracji podatkowych PIT. Dotyczy to również rozliczeń wypełnionych przez fiskus w systemie Twój e-PIT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

PIT-y, czyli zeznanie podatkowe od osób fizycznych, można składać tylko do 30 kwietnia. Wypełnioną deklarację można złożyć do urzędu skarbowego osobiście lub elektronicznie. 

Jak można rozliczyć PIT?

Od tego roku PIT można nie tylko samodzielnie rozliczyć i wysłać przez internet, jak to było w poprzednich latach, ale również skorzystać z usługi Twój e-PIT.

Zobacz także

W jego ramach fiskus już wstępnie rozliczył wszystkich podatników, którzy logując się do Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl) mogą zaakceptować lub zgłosić do korekty rozliczoną deklarację.

Z usługi Twój e-PIT mogą również skorzystać osoby, które rozliczają się z fiskusem po raz pierwszy

Jeśli podatnik nie skorzysta z usługi i nie wyśle zeznania w usłudze Twój e-PIT, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30 kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone.

Znajdzie je w Portalu Podatkowym w sekcji "Złożone dokumenty". W takiej sytuacji podatnik nadal będzie mieć jednak dostęp do usługi, gdzie po zalogowaniu będzie mógł np. zobaczyć swojego PIT-a, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Jeśli z automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać niedopłata podatku – to podatnik do 31 maja otrzyma o tym informację z urzędu skarbowego. Będzie mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego.

Z kolei jeśli zaś z zeznania będzie wynikać nadpłata podatku, to skrócony dla elektronicznych zeznań termin do zwrotu, wynoszący maksymalnie 45 dni, będzie liczony od 1 maja tego roku - czyli do 15 czerwca. 

Zobacz także

Gdzie szukać pomocy w sprawie PIT-ów?

Podatniki, który mają pytania i wątpliwości związane z wypełnieniem deklaracji PIT, może porozmawiać z konsultantem przez telefon lub czat czy zadać pytanie e-mailem: 

  • infolinia- konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 pod numerami: 
    • tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych) 
    • tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych) 
    • tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy) 
  • e-mail:
  • czat z konsultantem KIS - dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Rozmowa odbywa się z wykorzystaniem specjalnego formularza online:  https://webchat.mf.gov.pl/chat.html

Zobacz także

RadioZET.pl/Ministerstwo Finansów/PTD