Zamknij

Dlaczego warto przekazać jeden procent podatku? Sprawdź sześć powodów

Piotr Drabik
21.02.2019 11:57
Rozliczenie PIT 2019. Sześć powodów, dla których warto przekazać jeden procent podatku
fot. Michal Staniewski/Shutterstock (ilustracyjne)

Przy okazji rozliczania przychodów za ubiegły rok, można przekazać jeden procent swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Przeczytaj sześć powodów, dla których warto zdecydować się na ten krok.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

1. To nic nie kosztuje

Ten 1 procent to składowa twojego podatku dochodowego, który trafia do Skarbu Państwa. Nic Cię to nie kosztuje - nie płacisz dodatkowo, wskazujesz jedynie cel spożytkowania tych środków. Wspierając organizacje pożytku publicznego (OPP) masz wpływ na to gdzie te pieniądze trafią. Nie decyduje za Ciebie rząd.

Zobacz także

2. Robisz coś dla innych

Jeden procent twojego podatku nie jest darowizną ani ulgą. Są to pieniądze, które musisz odprowadzić do Skarbu Państwa, ale na które masz realny wpływ - możesz dysponować nimi za pomocą swojego rozliczenia z Fiskusem.

Ta część Twojego podatku zostanie przeznaczona na cele społeczne realizowane przez podmioty mające status OPP. Jeden procent Twojego podatku za pośrednictwem urzędu skarbowego może trafić na konto organizacji, która zajmuje się pomaganiem. Czyli Ty, wypełniając w swoim zeznaniu podatkowym te kilka pól więcej także pomagasz!

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

3. Jesteś dobrym przykładem

Każde działanie, które ma na celu pomoc innym w potrzebie jest dobre. Wszystkie idee niosące pomoc potrzebującym są ważne. Bądź przykładem i wspomóż organizacje zajmujące się wspieraniem innych!

4. To proste i wygodne

Przekazując swój 1 procent wypełniasz tylko dodatkowe pola w swoim zeznaniu podatkowym, nie musisz uzupełniać odrębnego formularza.

Od połowy lutego Ministerstwo Finansów na Portalu Podatkowym udostępni usługę Twój e-PIT, która umożliwi Ci wybór organizacji pożytku publicznego, na którą będziesz mógł przeznaczyć swój 1 procent. Usługa automatycznie wskazuje organizację, jeśli w ubiegłym roku pomagałeś w ten sposób.

Zobacz także

5. Można zweryfikować działalność organizacji OPP

Każda organizacja pozyskująca 1 procent podatku ma obowiązek składać sprawozdania z przeprowadzonych projektów wraz z dokładnymi danymi dotyczącymi wydatkowania tych środków.

Możesz je znaleźć w zakładkach na stronach internetowych fundacji i stowarzyszeń. Widzisz efekty i możesz je ocenić!

6. Nie dużo, a jednak tak wiele

Nie myśl, że Twój 1 procent nic nie zmieni! Pomyśl, jak wiele może znaczyć jeśli przekaże go kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy osób.

Zbiórki 1 procent to ważny składnik budżetu każdej organizacji OPP. Dlatego pamiętaj, że pieniądze, które trafiają na konto danej fundacji czy stowarzyszenia z tytułu pozyskiwania. Jeden procent podatku muszą być wydane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego, czyli na pomoc innym!

Zobacz także

Fundacja Radia ZET